Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

24 osoby zamieszane w wyłudzenia VAT-u staną przed sądem w Rybniku

Facebook Twitter

Zakończyło się postępowanie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT. Przestępcy w latach 2013-2014 wystawili fikcyjne faktury dokumentujące obrót słodyczami, kawą i napojami energetycznymi na kwotę co najmniej 150 milionów złotych.

Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót towarem oraz wprowadzaniu ich do księgowości prowadzonych firm. Faktury były następnie rozliczane w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z Urzędów Skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do kontrolowanych podmiotów w Czechach i na Słowacji. W ciągu 2 lat swojej działalności sprawcy wystawili fikcyjne faktury na kwotę co najmniej 150 milionów złotych, doprowadzając, bądź usiłując doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 35 milionów złotych tj. o przestępstwo z art. 62 k.k.s. Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach do Sądu Okręgowego w Rybniku aktu oskarżenia wobec 24 podejrzanych w wieku od 29 do 63 lat. Oskarżeni to prezesi spółek, osoby prowadzące działalności gospodarcze i pracownicy spółek oraz firm. Podejrzani to głównie mieszkańcy Śląska, ale tez innych województw. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono składniki majątkowe podejrzanych o wartości 3 milionów złotych. Wobec części podejrzanych zastosowano również policyjne dozory.

Oskarżeni ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj