25 lat od powodzi tysiąclecia. Lipiec 1997 roku zmienił historię regionu
Na początku lipca 1997 roku po kilkudniowych opadach wylała rzeka Odra, zalewając wiele miast, miasteczek i wsi. Pod wodą znalazł się między innymi Racibórz. Konwój Radia 90 jako pierwszy przyjechał do Raciborza z pomocą dla powodzian.
Do miasta dotarliśmy drogą lądową przez Krapkowice. Tam w Szkole Podstawowej nr 15 Arkadiusz Żabka rozmawiał z Mirosławem Lenkiem, późniejszym prezydentem miasta, a ówczesnym naczelnikiem wydziału edukacji kultury i sportu, odpowiedzialnym za punkt pomocy powodzianom.
Z okazji 20-lecia powodzi tysiąclecia rozmawialiśmy ponownie z Mirosławem Lenkiem. Przypomnijmy tę rozmowę:
Jak wspominamy to co działo się w lipcu 1997 roku?
Zobacz archiwalne zdjęcia publikowane w materiałach archiwalnych Urzędu Miasta w Raciborzu:
Powódź tysiąclecia
W lipcu 1997 roku po ulewach i deszczach powódź nawiedziła południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych podliczonych na blisko 4,5 miliarda dolarów.
Tylko w naszym kraju zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda, ponad 40 tysięcy ludzi straciło dobytek swojego życia, naruszonych zostało blisko 700 tys. mieszkań.
W naszym regionie najbardziej ucierpiał Racibórz i cały powiat raciborski, fala powodziowa zniszczyła miejscowości w powiecie wodzisławskim, w Rybniku w drugiej połowie lipca 1997 roku, woda spowodowała osuwisko na cmentarzu, spłynęło prawie 300 grobów.
Zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu?
W ochronie przeciwpowodziowej pomaga Polder Buków, wały oraz system ostrzegania i monitorowania.
W lipcu 1997 roku nie istniał system zarządzania kryzysowego i jego powstanie jest niejako efektem powodzi tysiąclecia
– mówił podczas konferencji z okazji 20-lecia powodzi tysiąclecia Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który w czasie powodzi tysiąclecia kierował akcją ratunkową. Był zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego:
Wszyscy obecni w Raciborzu na konferencji poświęconej wydarzeniom z 1997 roku podkreślali, że na poczucie bezpieczeństwa w tym zakresie ogromny wpływ ma budowa Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Zbiornik został oficjalnie oddany do użytku 30 czerwca 2020 roku. Zaprojektowany i ukończony jako polder, czyli suchy obiekt, który wypełniany będzie wodą w przypadku powodzi. To obecnie największy obiekt hydrotechniczny w Polsce.
W październiku 2020 roku po raz pierwszy największy obiekt hydrotechniczny w Polsce sprawił, że Wody Polskie systemowo mogły sterować wodą w Dorzeczu Górnej Odry.
Piętrzenie wody rozpoczęło się w środę 14 października po południu, w ciągu kilku dni zbiornik zgromadził na swoim terenie około 45 mln m³ wody, przy rezerwie powodziowej wynoszącej 140 mln m³. Jak czytamy w komunikacie Wód Polskich w trakcie magazynowania wody nastąpiło zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30%.
– informowaliśmy w Radiu 90.
Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu liczy ponad 26km2. Obiekt redukuje fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2.
Co pamiętacie z lipca 1997 roku?
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!
Czytaj także:
- Racibórz: Na zbiorniku trwa zrzut wody [WIDEO]
- Czy w naszym regionie będzie budowany kolejny zbiornik retencyjny? Konsultacje społeczne zakończone