Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

25 lat od powodzi tysiąclecia. Lipiec 1997 roku zmienił historię regionu

Facebook Twitter

Na początku lipca 1997 roku po kilkudniowych opadach wylała rzeka Odra, zalewając wiele miast, miasteczek i wsi. Pod wodą znalazł się między innymi Racibórz. Konwój Radia 90 jako pierwszy przyjechał do Raciborza z pomocą dla powodzian.

materiały archiwalne Urzędu Miasta w Raciborzu

Do miasta dotarliśmy drogą lądową przez Krapkowice. Tam w Szkole Podstawowej nr 15 Arkadiusz Żabka rozmawiał z Mirosławem Lenkiem, późniejszym prezydentem miasta, a ówczesnym naczelnikiem wydziału edukacji kultury i sportu, odpowiedzialnym za punkt pomocy powodzianom.

Z okazji 20-lecia powodzi tysiąclecia rozmawialiśmy ponownie z Mirosławem Lenkiem. Przypomnijmy tę rozmowę:

Jak wspominamy to co działo się w lipcu 1997 roku?

Zobacz archiwalne zdjęcia publikowane w materiałach archiwalnych Urzędu Miasta w Raciborzu:

Powódź tysiąclecia

W lipcu 1997 roku po ulewach i deszczach powódź nawiedziła południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych podliczonych na blisko 4,5 miliarda dolarów.

Tylko w naszym kraju zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda, ponad 40 tysięcy ludzi straciło dobytek swojego życia, naruszonych zostało blisko 700 tys. mieszkań.

W naszym regionie najbardziej ucierpiał Racibórz i cały powiat raciborski, fala powodziowa zniszczyła miejscowości w powiecie wodzisławskim, w Rybniku w drugiej połowie lipca 1997 roku, woda spowodowała osuwisko na cmentarzu, spłynęło prawie 300 grobów.

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu?

W ochronie przeciwpowodziowej pomaga Polder Buków, wały oraz system ostrzegania i monitorowania.

W lipcu 1997 roku nie istniał system zarządzania kryzysowego i jego powstanie jest niejako efektem powodzi tysiąclecia

– mówił podczas konferencji z okazji 20-lecia powodzi tysiąclecia Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który w czasie powodzi tysiąclecia kierował akcją ratunkową. Był zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego:

Wszyscy obecni w Raciborzu na konferencji poświęconej wydarzeniom z 1997 roku podkreślali, że na poczucie bezpieczeństwa w tym zakresie ogromny wpływ ma budowa Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Zbiornik został oficjalnie oddany do użytku 30 czerwca 2020 roku. Zaprojektowany i ukończony jako polder, czyli suchy obiekt, który wypełniany będzie wodą w przypadku powodzi. To obecnie największy obiekt hydrotechniczny w Polsce.

W październiku 2020 roku po raz pierwszy największy obiekt hydrotechniczny w Polsce sprawił, że Wody Polskie systemowo mogły sterować wodą w Dorzeczu Górnej Odry.

Piętrzenie wody rozpoczęło się w środę 14 października po południu, w ciągu kilku dni zbiornik zgromadził na swoim terenie około 45 mln m³ wody, przy rezerwie powodziowej wynoszącej 140 mln m³. Jak czytamy w komunikacie Wód Polskich w trakcie magazynowania wody nastąpiło zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30%.

– informowaliśmy w Radiu 90.

Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu liczy ponad 26km2. Obiekt redukuje fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2.

Co pamiętacie z lipca 1997 roku?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj