Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

25 lat Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich

Facebook Twitter

Ale to, co w sobie zawiera, pamięta czasy sprzed 750 lat. Gdy Cystersi pojawili się na tych terenach w drugiej połowie XIII wieku zapewne nie sądzili, że dadzą podwaliny do miejsc tak chętnie dziś odwiedzanych przez mieszkańców regionu.

Park to blisko 500 km kwadratowych lasów, stawów, rzek, zawierający także na swoim terenie zabytki przyrodnicze oraz architektoniczne. Rozciąga się od Raciborza, poprzez Nędzę, Sośnicowice, Pilchowice, Rybnik, Czerwionkę, Knurów i Orzesze, pod względem powierzchni należy do największych w Polsce. Na terenie Parku znajduje się rezerwat Łężczok, utworzony wcześniej w celu ochrony stawów hodowlanych, lasów łęgowych ale i zabytkowych alei drzew oraz starorzeczy rzeki Odry.

Park to nie tylko przyroda. Odwiedzając go warto zwrócić uwagę na pozostałości pocysterskie obiektów przemysłowych: kuźnicę miedzi (Ruda Kozielska), kopalnię rud żelaza (Trachy), hutę żelaza, hałdy poeksploatacyjne (Rudniki). Na terenie Parku zachowały się także liczne zabytki architektury drewnianej w postaci głównie kościołów. Są także spichlerze, dwory, leśniczówki i pałacyki myśliwskie. Do świetności wraca także zabytkowa kolejka wąskotorowa.

W Rudach zachował się pocysterski kościół i zespół klasztorno-pałacowy z jednym z największych w Polsce parków w stylu angielskim. Zniszczony w 1945 roku, po 1989 roku jest systematycznie odbudowywany.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj