Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

25 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w Liceum Ogólnokształcącym im ks. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

Mają od 15 do 17 lat, od wczoraj (4.02.) chodzą do jednej klasy. 25 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w klasie przygotowawczej w Liceum Ogólnokształcącym im ks. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. 

To pierwsza klasa przygotowawcza w szkołach ponadpodstawowych na terenie wodzisławskiego powiatu. Mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych:

Wojciech Komorek: Jest to połączenie pierwszej i drugiej klasy liceum ogólnokształcącego. Nauczyciele zaplanowali pracę na kolejne trzy miesiące wybierając te treści, które ich zdaniem będą najlepiej przyswajane przez uczniów, którzy nie zdają języka polskiego. Tak na początek, jest to dla nas wszystkich nowa sytuacja, nowe doświadczenie, jest zwiększona liczba godzin języka polskiego do 9. Ponadto chcąc im pomóc, udało nam się zatrudnić pomoc nauczyciela, panią, która jest Ukrainką, mówi w języku ukraińskim i polskim. Będzie obecna z nimi przez cały dzień, na każdej lekcji.

Wojciech Komorek podkreśla w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że wodzisławscy uczniowie doskonale przyjęli swych kolegów zza wschodniej granicy:

Wojciech Komorek: Też muszę tutaj pochwalić uczniów naszej szkoły, na nasz apel zgłosiło się ponad 40 wolontariuszy, którzy będą w swoim wolnym czasie zajmować się swoimi kolegami, pokażą im jak pojechać do szkoły, gdzie można dobrze zjeść, fajne miejsca. Już teraz wiem, że uczniowie skończyli zajęcia i razem z kolegami poszli w miasto. (…)

Radio 90: Czegoś potrzeba Wam?

Wojciech Komorek: Nasi uczniowie i rodzice potrzebowali dodatkowych środków finansowych, aby zorganizować wyjazd jednodniowy w góry.

Klasa przygotowawcza będzie funkcjonowała co najmniej do końca tego roku szkolnego. Co później, na razie nie wiadomo:

Wojciech Komorek: Wszystko jest dynamiczne. Półtora miesiąca temu nikt nie wiedział, że będziemy coś takiego tworzyć. (…) Będziemy na bieżąco tworzyć. Niektórzy z uczniów mają w planach wyjazd na zachód, inni chcą wrócić na Ukrainę, a niektórych rodzice już znaleźli pracę w Wodzisławiu i okolicy i mówią, że chcą tutaj zostać.

Kolejna klasa przygotowawcza w wodzisławskim powiecie ma powstać w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023