Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

250 kontroli kopciuchów Straży Miejskiej w Rybniku. Posypały się pierwsze mandaty

Facebook Twitter

250 kontroli przeprowadzili od poniedziałku do niedzieli (09.01.) rybniccy strażnicy miejscy. Posypały się też pierwsze mandaty za opalanie domu kopciuchem.

Pierwsze dni nowego roku pokazują, że uchwała antysmogowa województwa śląskiego, zakazująca palenie w piecu starszym niż 10 lat nie jest martwym przepisem:

Dawid Błatoń: Strażnicy przeprowadzili 250 kontroli nieruchomości, nałożyli dwa mandaty karne na osoby, które nic nie zrobiły od wejścia w życie ustawy antysmogowej, czyli nie podpisały umowy na przyłącza gazowe, nie zrobił nic, by wymienić swój stary piec no i trują sąsiadów. Pouczyliśmy dwanaście osób, które potrafiły udowodnić, że coś jednak w tej materii zrobiły. Udowodniły to albo w postaci podpisanej umowy, zapłaconej zaliczki na zmianę dotychczasowego źródła ogrzewania albo przedstawiły umowę podpisaną na przełączenie gazu, a także skierowaliśmy dwa wnioski o ukaranie do sądu w tej sprawie.

Strażnicy odwiedzają te nieruchomości, które wskazał dron, który latał w ostatnich dniach nad miastem, reagują również na sygnały samych mieszkańców:

Dawid Błatoń: Nie tylko dron, ale także nasi mieszkańcy, to nasi mieszkańcy widzą najlepiej to, co się u nich dzieje. Jak spojrzymy sobie na panoramę Rybnika, już dzisiaj doskonale widać komu kopci się z komina. Jeszcze w zeszłym roku co drugi dom kopcił a zasadzie, jeżeli zajrzeliśmy w dany rejon Rybnika, to prawie z każdego komina było widać unoszące się strugi dymu, zwłaszcza przy rozpalaniu, natomiast teraz te przypadki możemy policzyć, stojąc w jednym miejscu na palcach jednej ręki i to jest już widoczne na pierwszy rzut oka.

Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku dodaje, że kontrole pieców trwać będą nie tylko w sezonie grzewczym ale również wiosną i latem, aby wyegzekwować od mieszkańców to co nakłada na nich uchwała.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023