Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

27 książek na czytelnika. Biblioteka w Czerwionce-Leszczynach chwali się wynikami czytelnictwa

Facebook Twitter

Blisko ćwierć miliona wypożyczeń książek (248 982) przez ponad 9 tysięcy czytelników (9044). Taki jest bilans zeszłego roku roku w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Najczęściej z biblioteki korzystają osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia, zaś najmniej zarejestrowanych w bibliotece jest dzieci do 5 roku życia – 132 użytkowników oraz osób powyżej 60 roku życia – 687 użytkowników.

fot. czerwionka-leszczyny.pl

Największą popularnością cieszyły się powieści Katarzyny Bondy, Harlana Cobena, Jo Nesbo oraz polskich pisarek: Magdaleny Witkiewicz i Krystyny Mirek. Wśród młodzieży hitem była książka Colleen Hoover pt. „Hopeless”. Z literatury dziecięcej dużym zainteresowaniem cieszyła się seria pt. „Czytam sobie” oraz pełna humoru seria Barbary Park o przygodach niesfornej Zuzi pt. „Zuźka D. Zołzik”.

Warto podkreślić, że Biblioteka Publiczna otrzymała z wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” 34 000 zł, które przeznaczono na zakup 1528 woluminów. Łącznie zakupiono 2 733 książek. Ale biblioteka to nie tylko książki – co ciekawe placówka zorganizowała 432 spotkań i warsztatów, w których łącznie wzięło udział 6 320 uczestników.

„Głównym celem kulturalnych imprez organizowanych przez nas była promocja literatury i czytelnictwa. Spotkanie autorskie zorganizowane w maju 2016 roku z popularną pisarką tzw. literatury kobiecej – Izabelą Frączyk przyciągnęło do biblioteki zwolenników współczesnej literatury polskiej. Ponadto, zorganizowaliśmy dwa spotkania poetycko-muzyczne, na których wiersze czytały mieszkanki Czerwionki-Leszczyn, a oprawę muzyczną zapewniły pasjonatki muzyki współczesnej. Biblioteka po raz pierwszy włączyła się w organizację Narodowego czytania powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Do czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury biblioteka zaprosiła Adama Konkola – lidera zespołu „Łzy” oraz włodarzy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny” – podsumowuje działania biblioteki Aleksandra Pietruszewska, dyrektor placówki.

Dla dzieci i młodzieży Biblioteka Publiczna zorganizowała w 2016 roku spotkanie m.in. z Hanną Pasterny – niewidomą podróżniczką, pisarką, wolontariuszką, Jackiem Czechem – podróżnikiem, instruktorem wspinaczkowym, skialpinistą, instruktorem taternictwa i alpinizmu PZA oraz Magdaleną Zarębską – autorką książek dziecięcych, poruszających tematykę regionalizmu. Biblioteka wzięła udział w projekcie „Przyrodniczy diament regionu”, którego celem była promocja gminnych miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i troska o środowisko naturalne. Bibliotekarki w ramach projektu prowadziły lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych na temat recyklingu i ochrony środowiska. Ponadto, Biblioteka Publiczna w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Najważniejsza Jest tradycja” realizowała projekt zajęć kulturalno-edukacyjnych pn. „Kopalnia Tradycji”. Celem zajęć było upowszechnianie kultury śląskiej, kształtowanie poczucia więzi z regionem oraz rodzinną miejscowością. Jesienią ubiegłego roku biblioteka zakwalifikowała się do projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, w ramach tego projektu zorganizowała warsztaty z kodowania, w których uczestniczyli uczniowie szkół z Czerwionki-Leszczyn.

„Link do przyszłości” – to projekt mający na celu zainteresowanie młodych ludzi nauką kodowania, i pokazanie, że to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości i satysfakcji” – przekonuje A. Pietruszewska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2020