Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

28. edycja Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Cieszynie. To nie tylko nauka!

Facebook Twitter

Przez najbliższy miesiąc obcokrajowcy, którzy zgłosili się na kurs będą poznawali tajniki naszej mowy i naszą kulturę. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, przyjechali do Cieszyna z całego świata.

Zgłoszeń mieliśmy bardzo dużo – mówi Agnieszka Tambor ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego:

W tym roku w ogromnej liczbie, bo 186 studentów z 34 krajów;gdybyśmy mieli sięgnąć najdalej w jedną stronę, to są to Chiny, Japonia i Korea Południowa. Najdalej w druga stronę, to Brazylia i Argentyna. Ale dal nas np. niezwykle interesujące i fajne jest to, że mamy w tym roku studenta z Finlandii. Zwykle studenci z całej Europy nam się do Cieszyna zjeżdżają, ale studenci ze Skandynawii rzadko, w związku z czym, dla nas student z Finlandii jest dużą atrakcją.

Jak co roku dla uczestników szkoły przygotowano bogaty program:

Poza zajęciami z języka polskiego i poza wykładami, które dotyczą zarówno spraw humanistycznych, jak i tych trochę bardziej ścisłych, bo będzie też wykład dotyczący fizyki i astrofizyki (…).

Udział w szkole biorą między innymi Masza i Kasia z Rosji oraz Igor z Mołdawii. Dlaczego przyjechali do Polski, czego oczekują po kursie?

Masza, Kasia i Igor to młodzi ludzie, ale rozpiętość wiekowa uczestników jest ogromna. Od 18- latków po osoby, które są w kwiecie wieku. Języka polskiego przyjechała się uczyć między innymi 58-letnia Larisa z Ukrainy:

Jak słyszeliście uczestnicy cieszyńskiej szkoły chcą nauczyć się naszego języka, poznać naszą kulturę, a czego po studentach oczekują organizatorzy? Mówi Agnieszka Tambor ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego:

W planach szkoły jest nie tylko nauka ale także zwiedzanie, uczestnicy pojadą na wycieczki do Krakowa, Oświęcimia, Pszczyny czy Tarnowskich Gór. Będą także gościli w Koszęcinie dokąd zaprosił ich Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. W połowie miesiąca (15.08.) zaplanowano dyktando dla obcokrajowców a później na cieszyńskim rynku odbędzie się „Wieczór Narodów”, podczas którego studenci będą prezentować kulturę swoich krajów. W Cieszynie był nasz reporter Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022