Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

30 lat po największym pożarze w polskich lasach. Od tego czasu zmieniło się wiele zabezpieczeń

Facebook Twitter

Mija 30 lat od największego pożaru lasu w powojennej Polsce. Spaleniu uległo ponad 9 tysięcy hektarów, w tym znaczna większość w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, ale także w Nadleśnictwach Kędzierzyn i Rudziniec.

Marcin Fischer, komendant posterunku Straży Leśnej w nadleśnictwie Rudy Raciborskie

Pożar wybuchł 26 sierpnia 1992 roku. Z ogniem walczono przez dwa tygodnie, w akcji wzięło udział ponad 10 tys. strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników. Dwaj strażacy zginęli w płomieniach. Te wydarzenia były bodźcem do tego, aby jeszcze poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe na tym terenie.

Tym bardziej determinują do tego gatunki drzew, które tutaj rosną

– zaznacza Marcin Fischer, komendant posterunku Straży Leśnej w nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

Marcin Fischer: To co powstało po pożarze, głównie lasy iglaste z niewielką domieszką brzozy, ściółka, wysokie trawy, to jest to, co m.in. determinuje to takie naturalne zagrożenie pożarowe. Pożary rozprzestrzeniają się bardzo szybko, olejki eteryczne zawarte w igłach, żywica, to wszystko jest bardzo łatwopalne.

Przez minione trzy dekady w ochronie lasów wiele się zmieniło. Tym najprostszym sposobem na rozprzestrzenianie się ognia są przeciwpożarowe pasy ziemi.

Marcin Fischer: Których jest kilka i są one dostosowane do tego co akurat chronimy. To np. pasy zlokalizowane przy liniach kolejowych, bo co by nie mówić, pożar który powstał w 1992 roku zaczął się od iskry z pociągu. Teraz już wiemy w jaki sposób i widzimy, że to zdaje egzamin: te bruzdy zmineralizowane. Mineralizacja to doprowadzenie gleby do takiej warstwy, żeby nie było tam żadnej materii organicznej, żeby tam był po prostu piach, ziemia, która jest niepalna.

 

W czasie suszy w lasach, przy Nadleśnictwie Rudy Raciborskie stacjonuje wóz straży pożarnej

Kiedy pojawi się ogień i nie można zgasić go już z dołu, nadchodzi pomoc z góry.

Marcin Fischer: Mamy kilka rodzajów pożarów w lesie, to są od pożarów ściółki, całych drzew, całych drzewostanów, są pożary, które idą ściółką, są pożary, które przechodzą już koronami drzew. Takie pożary są niezwykle trudne do uchwycenia. Ale tutaj też pojawia się nasz nieoceniony pomocnik, jakim jest np. samolot typu Dromader, bo należy tutaj wspomnieć, że Lasy Państwowe jako jedna z niewielu instytucji na naszym kontynencie, utrzymuje flotę samolotów gaśniczych i śmigłowców gaśniczych. To są tacy nasi „aniołowie stróże”, którzy zawsze wspomagają nas w tych akcjach ratowniczo gaśniczych. Samolot ma tą przewagę, że widzi wszystko z góry, potrafi punktowo uderzyć w miejsce, w którym to zarzewie ognia jest.

Oprócz własnych sił i środków leśnicy korzystają cały czas ze wsparcia straży pożarnej, nie powinno zatem dziwić, kiedy w tak suche i gorące dni pod nadleśnictwami stacjonują wozy bojowe.
Ale przede wszystkim profilaktyka – czyli obserwacja. W naszym regionie funkcjonują dwie wieże to tzw. dostrzegalnie przeciwpożarowe, z których monitoruje się obszar lasów.

Marcin Fischer: Na tych dostrzegalniach pracują ludzie, którzy od godziny 9.00 rano do godz. 20.00 czy tam 21.00, w zależności od tego jaką widoczność mamy, pracują i wyszukują miejsce potencjalnych zarzewi na podstawie dymów który wydobywa się nad las. Na obu wieżach są zainstalowane kątomierze z kolimatorami. Na tej podstawie operator, który znajduje się u nas w punkcie alarmowo- dyspozycyjnym, może na podstawie kątów podanych przez obserwatorów na wieżach w miejscu przecięcia się ich koordynatów, ustala miejsce potencjalnego zarzewia. W tamto miejsce wysyłane są nasze służby, nasze osoby, które dyżurują w tym okresie bezpośredniego zagrożenia, w następstwie tego lecą tam samoloty, jedzie straż pożarna.

Jedna z dwóch dostrzegalni w lasach regionu

Jak zaznacza niestety zdecydowana większość pożarów w lasach wywoływana jest przez człowieka. Używanie otwartego ognia to główny powód jego powstania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024