Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

34. Silesian Jazz Meeting

Facebook Twitter

W połowie listopada (15-16.11.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się 34. Silesian Jazz Meeting. Partnerem tego wydarzenia jest jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

fot. Unsplash / pixabay.com

15.11.2019 – piątek godz. 18.00

Jako pierwszy wystąpi założony w 1974r w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band i Piotr Tłustochowicz. Przez 45 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był „ojciec rybnickiego jazzu” Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. W składzie: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Piotr Tłustochowicz (gościnnie) – śpiew, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki – banjo, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja.

Gwiazdą wieczoru będzie Carling Family, sześcioosobowy zespół ze Szwecji, który wspólnie gra jazz od 1983 roku. Na koncie mają występy telewizyjne i festiwalowe na całym świecie, a główne obszary ich inspiracji i twórczości obejmują hot jazz, dixieland, Chicago, New Orleans, swing i bebop. Rodzina Carlingów to ludzie stworzeni na scenę. Każdy z nich (najmłodsza artystka ma 11 lat, gra na perkusji i banjo) jest multiinstrumentalistą. Podczas występu swobodnie zamieniają się instrumentami: ktoś siada przy perkusji, ktoś chwyta za trąbkę, ktoś za puzon. Wydaje się, że nie ma instrumentu, którego Carlingowie nie potrafiliby ujarzmić. Ale doskonała muzyka to nie jedyne, co oferują swoim widzom, słyną bowiem z niemal cyrkowych sztuczek – żonglują, stepują, stają ja rękach… Ich występy to niezwykłe widowisko, którego najlepiej doświadczyć na żywo. Regularnie koncertując w Europie, Carlingowie przyciągają tłumy słuchaczy, a także widzów, którzy chcą na własne oczy przekonać się o rozlicznych talentach tej niezwykłej rodziny. Ich wspólne granie to pasja, którą mają szczęście dzielić ze sobą i którą chętnie dzielą się z publicznością.

16.11. 2019 – sobota godz. 18.00

Grzegorz Karnas Formula to zespół czerpiący z tradycji kolektywnej improwizacji jazzowej na bazie oryginalnych, prostych tematów muzycznych oraz kompozycji, które w pewnym kontekście można uznać za standardy. Osią formacji jest jej lider – Grzegorz Karnas – wokalista o głębokiej muzykalności i wyjątkowym talencie improwizatorskim – laureat wielu nagród, autor dwóch z sześciu wyprodukowanych przez siebie płyt. Muzyka Grzegorz Karnas Formula jest wędrówką poprzez pełną energii, mocno osadzoną w rytmie grę polskiej sekcji rytmicznej – kontrabasu i perkusji (Alan Wykpisz oraz Grzegorz Masłowski) ubarwianą w warstwie harmonicznej wirtuozerią romskiego cymbalisty rodem z Węgier – Miklósa Lukácsa. Karnas Formula wystąpi w składzie:
Grzegorz Karnas – śpiew, Miklós Lukács – cymbały, Alan Wykpisz – kontrabas, Grzegorz Masłowski – perkusja.

Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie Artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym, od lat uznawaną za najlepszą wokalistkę jazzową w Polsce (ankieta Jazz Top – magazynu Jazz Forum). Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbija serca publiczności koncertując na całym świecie. Materiał koncertowy z autorskiego albumu „High & Low” jest różnorodny stylistycznie, dojrzały emocjonalnie i muzycznie wyrafinowany.

„High & Low” to album, który redefiniuje granice muzyki jazzowej na wielu poziomach. Z duchem czasu, odważnie i bez podziałów. Zaryan zaskakuje nowym brzmieniem swojej muzyki, swobodnie czerpie z bogatych tradycji r&b, funku, bossa novy i jazzu. Wokalistka hipnotyzuje głosem, silnym, to znów delikatnym i zmysłowym. Występy Agi Zaryan to prawdziwa uczta dla ucha i ducha – nie tylko dla fanów jazzu. Na scenie Artystce będzie towarzyszyć wyborny zespół muzyków jazzowych: Michał Tokaj – instrumenty klawiszowe, Szymon Mika – gitary, Sławomir Kurkiewicz – gitara basowa, Łukasz Żyta – instrumenty perkusyjne.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj