Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

35. Silesian Jazz Meeting '2021 od środy w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Facebook Twitter

Ta edycja rozpocznie się od filmowego pokazu. W środę (10.11.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej start Silesian Jazz Meeting. O 10.00 na ekranie „Co w duszy gra” obraz o życiu Joe Gardnera, który prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją był jednak jazz.

To opowieść o drodze do realizacji marzeń, które są na wyciągnięcie ręki. Koncert w ramach festiwalu od czwartku (11.11.). Tego dnia o 18.00 wystąpią Marc Perrenoud Trio i Ewa Uryga z zespołem. W piątek (12.11.) na scenie rybnickiego teatru Maciek Pysz Trio i Artur Dutkiewicz Quartet, a w sobotę (13.11.) laureaci nagrody Fryderyka: Maciej Obara Quartet i Kuba Więcek Trio wraz z Pauliną Przybysz.

10.11.2021 godz.10.00. 35. Silesian Jazz Meeting '2021 „Co w duszy gra” – seans filmowy połączony z prelekcją Łukasza Tury i Michała Wojaczka

W filmie śledzimy losy Joe Gardnera, który prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys, jaki jest udziałem wszystkich artystów. Coraz wyraźniej dostrzega, że marzenie jego życia, by być muzykiem jazzowym, nie spełni się i dlatego zadaje sobie pytania „Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia?”. Ale nadchodzi moment, kiedy Joe stwierdza, że jego marzenie może być w zasięgu ręki. Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia do fantastycznego miejsca, gdzie zostaje zmuszony, by ponownie zastanowić się nad tym, co to znaczy mieć duszę. Tam spotyka, a ostatecznie również zaprzyjaźnia się z 22 – duszą, która uważa, że życie na Ziemi nie toczy się tak, jak powinno.

11.11.2021, godz. 18.00, 35. Silesian Jazz Meeting '2021. Wystąpią Marc Perrenoud Trio i Ewa Uryga z zespołem

  • Marc Perrenoud Trio w programie z płyty MORPHÉE

Marc Perrenoud jest jednym z najbardziej uznanych szwajcarskich muzyków jazzowych swojej generacji. Okrzyknięty jako niezwykły przez francuski „Jazzman” i 'zawsze wybitny’ przez „All About Jazz”, Marc Perrenoud, oprócz projektu duetowego, kwintetu oraz albumu solowego, nagrał wcześniej ze swoim trio cztery płyty i wszystkie zyskiwały entuzjastyczne recenzje jazzowej prasy na świecie, określane jako „rewelacja” przez muzyczny magazyn BBC London czy Jazzmagazine Paris, zyskując miano „Best jazz selling” w Szwajcarii czy wyróżniane przez prestiżowy amerykański magazyn Downbeat. Skład zespołu: Marc Perrenoud – fortepian, Matyas Szandai – bass, Cyril Regamey – perkusja

  •  Ewa Uryga wystąpi z programem „Mahalia Jackson In Memoriam.

Projekt muzyczny Mahalia Jackson in Memoriam jest ukłonem w stronę legendy muzyki jazzowej, gatunku negro spirituals – Mahalii Jackson (1911-1972) – królowej muzyki gospel. To program inspirowany muzyką Mahalii Jackson, której twórczość zafascynowała Ewę Urygę jeszcze w wieku młodzieńczym, a fascynacja ta przesądziła o wyborze jazzu, jako kierunku w mojej karierze artystycznej. O absolutnej wyjątkowości tego przedsięwzięcia stanowi fakt, że zostanie w nim zaśpiewana kompozycja Fryderyka Chopina, do której tekst napisała sama Mahalia Jackson. Ponadto na koncercie będzie można usłyszeć bardzo znane utwory z repertuaru Mahalii, ale w zupełnie innych aranżacjach jazzowych. Autorem aranżacji jest Mark Soskin. Wokalistce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Ewa Uryga – śpiew, Bogusław Kaczmar – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Dorota Piotrowska – perkusja, Oliwia Kędziora – altówka, śpiew.

fot. Teatr Ziemi Rybnickiej

12.11.2021 godz. 18.00, 35. Silesian Jazz Meeting '2021 Wystąpią Maciek Pysz Trio i Artur Dutkiewicz Quartet

  • Maciek Pysz Trio w składzie: Maciek Pysz – gitary, Jakub Cywiński – kontrabas, Gianluca di Ienno – fortepian.

Pochodzący z Polski, ale mieszkający w Wielkiej Brytanii od 2003 roku, Maciek Pysz jest gitarzystą i kompozytorem znanym z jasnego frazowania lirycznego, wirtuozerii i pomysłowych kompozycji filmowych. Do tej pory wydał trzy albumy jako lider, trzy jako współlider i brał udział w wielu albumach jako sideman. Współpracował z takimi muzykami jak Richard Galliano, Daniele di Bonaventura, Tim Garland, Ivo Neame, Asaf Sirkis i Yuri Goloubev. Koncertuje we Francji, Polsce i we Włoszech, a w październiku 2019 wydał swój najnowszy solowy album gitarowy „A View” (Caligola Records). Album został pochwalony przez krytyka Johna Arnetta (London Jazz News) „Jeśli w tej chwili potrzebujesz czegoś podnoszącego na duchu i wyciszającego – a kto nie – to może być właśnie to. Gorąco polecam!”. Jego debiutancki album „Insight” (33Jazz) ukazał sie z udziałem Yuri Goloubeva i Asafa Sirkisa, a artysta ECM Daniele di Bonaventura pojawia się na jego drugim albumie „A Journey”. Ten album, wydany w Dot Time Records, otrzymał kilka 4-gwiazdkowych recenzji, w tym jedną od Iana Manna, który napisał: „Pysz to cichy wirtuoz, który wyrósł na jednego z najbardziej charakterystycznych gitarzystów na świecie”. W maju 2017 wydał album w duecie, London Stories (33Jazz) z gitarzystą Gianlucą Coroną, który otrzymał 5 gwiazdek od Lance’a Liddle’a „Nie będzie wielu lepszych albumów gitarowych po obu stronach Atlantyku w tym roku.” W najnowszym międzynarodowym składzie Maćka występują wybitnie utalentowany, polski, klasycznie wykształcony kontrabasista Jakub Cywiński oraz bardzo utytułowany włoski pianista i Gianluca di Ienno. Zespół wykona muzykę ze wszystkich dotychczasowych płyt Maćka, a także zupełnie nowe kompozycje.

  • Artur Dutkiewicz Quartet z programem „Tribute to Tomasz Szukalski”

Koncert dedykowany jest legendzie polskiego jazzu, najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście – Tomaszowi Szukalskiemu, postaci niezwykle barwnej i charyzmatycznej. Wystąpią muzycy, którzy przez 10 lat tworzyli jego ostatni zespół oraz znakomity Radek Nowicki na saksofonie. Program obejmuje utwory wykonywane wcześniej przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela, z którym pianista występował przez blisko 25 lat. Podczas koncertu wyświetlane są zdjęcia z różnych okresów działalności saksofonisty. Klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność Mistrza Szukalskiego. Skład zespołu: Artur Dutkiewicz – fortepian, Radek Nowicki – saksofon tenorowy, Adam Kowalewski – kontrabas, Krzysztof Dziedzic – perkusja.

fot. Teatr Ziemi Rybnickiej

13.11.2020, godz. 18.00, 35. Silesian Jazz Meeting '2021. Wystąpią laureaci nagrody Fryderyka

  • Maciej Obara Quartet

Kwartet Macieja Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. (…) Pozycja Macieja Obary w jazzowym świecie nieustannie rośnie. W maju 2019 r. kwartet polskiego saksofonisty wygrał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”. Jury doceniło zespół przede wszystkim za „ogromną amplitudę emocji, dynamikę oraz możliwości ekspresji, którymi zaskoczył i zafascynował publiczność Maciej Obara i jego kwartet. Składz zespołu: Maciej Obara – sax, Dominik Wania – fortepian, Max Mucha – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja.

  • Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz

Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz to projekt muzyczny, którego premiera odbyła się w ramach Imienin Jana Kochanowskiego – corocznego pikniku literackiego odbywającego się w Warszawie w Parku Krasińskich.
Paulina Przybysz – znana jest z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, RiTa Pax, Archeo. Rocznik ’85, pamięta dobrze lata dziewięćdziesiąte i mocno szanuje historię muzyki, ale z tym bagażem chętnie nurkuje w nowe brzmienia. Dorastała w busie z ko-legami z Sistars i siostrą, ale po zawieszeniu działalności zespołu szybko przeszła do nowych wydawnictw. W 2017 powróciła na scenę pod swoim imieniem i nazwiskiem, z nagrodzoną Fryderykiem za najlepszy album elektroniczny płytą „Chodź Tu”. Otwartość na muzykę prowadziła ją przez niezliczoną liczbę kolaboracji studyjnych i kon-certowych, między innymi ze Stanisławem Soyką, Tomaszem Stańko, Night Marks Electric Trio, Pharoahe Monch, Keyon Harold, Krzysztofem Zalewskim, Envee, Grubsonem, Barbarą Wrońską, en2ak, Mr Krime… Ta lista się nie kończy, bo Paulina nie umie odmawiać sobie muzycznych poszukiwań i połączeń.

  • Kuba Więcek

Saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany „Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii „Polish Jazz” od 28 lat. Absolwent Rytmisk Musik Conservatori-um w Kopenhadze. Poza swoim trio koncertuje m.in z Kamilem Piotrowiczem, Piotrem Orzechowskim czy Marcinem Maseckim. Aktualnie mieszka w Warszawie, studiuje na Akademii muzycznej w Krakowie regularnie koncertując na całym świecie. Skład zespołu: Kuba Więcek – sax, Paulina Przybysz – śpiew, Michał Barański – bass, Łukasz Żyta – perkusja.

fot. Teatr Ziemi Rybnickiej

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj