Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław: Znamy wstępne ustalenia ws. katastrofy budowlanej

Facebook Twitter

Dwaj poszkodowani mężczyźni w poniedziałkowej (19.08.) katastrofie budowlanej w Wodzisławiu nadal przebywają w szpitalach, ich stan jest ciężki. Przypomnijmy, o godzinie 14:00 na ulicy Kubsza zawaliło się rusztowanie stojące przy ścianie remontowanego pałacu Dietrichsteinów. Z wysokości około 12 metrów spadło dwóch pracujących tam mężczyzn.

Jak dowiedziało się Radio 90, to 29 i 56-latek. Obaj spadli na ziemię i dodatkowo zostali przygnieceni przez przewracające się rusztowanie. Obrażenia młodszego z mężczyzn były na tyle poważne, że śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala w Sosnowcu, drugiego z robotników przewieziono do szpitala w Wodzisławiu.

Na miejscu katastrofy budowlanej pojawili się specjaliści mający wyjaśnić jej okoliczności. Mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wodzisławiu Śląskim, Piotr Zamarski:

Została powołana komisja, która będzie badała przyczyny i zdarzenie wczorajszego dnia, czyli katastrofę budowlaną, zbada wszystkie okoliczności i ustalenia zostaną poczynione. To będzie trwało jakiś czas. Rozpoczęto wczoraj postępowanie wyjaśniające, ono będzie trwało. Będą kolejne kontrole i będą kolejne ustalenia dotyczące tego zdarzenia i to jakiś czas potrwa. Rusztowanie jest sprzątane po wczorajszej wizycie rzeczoznawcy budowlanego, który dał wskazania, co trzeba robić.       

Czy można już wstępnie podać przyczynę zdarzenia?

Nie, nie, to za wcześnie. Za wcześnie na jakiekolwiek sugestie. Trzeba wszystko zbadać, okoliczności, w jakich to się stało, to nie jest takie proste. Będziemy dalej zbierać dane, które tam trzeba zebrać. Proszę wierzyć, to będzie trwało– dodaje Piotr Zamarski.

Rusztowanie było dobrze ustawione- to są wstępne ustalenia prokuratora i rzeczoznawcy budowlanego, którzy oglądali miejsce katastrofy. Co jeszcze udało się ustalić na miejscu katastrofy? Mówi rzecznik prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska:

Jak wstępnie ustalono, doszło do runięcia rusztowania w lewej części budynku, w wyniku oberwania się części gzymsu. W chwili obecnej biegły z zakresu budownictwa nie wskazał, aby doszło do nieprawidłowości w ustawieniu rusztowania.

Śledztwo w sprawie prowadzi wodzisławska prokuratura.

Pisaliśmy o tym:

Wodzisław: Runęło rusztowanie przy pałacu Dietreichstainów [AKTUALIZACJA, WIDEO]

Wodzisław Śląski: Policja i prokurator prowadzą śledztwo

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj