Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

38. rocznica pacyfikacji jastrzębskiej kopalni

Facebook Twitter

Kolejna, bolesna rocznica pacyfikacji jastrzębskiej kopalni. Mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji KWK Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka). W Jastrzębiu-Zdroju uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia 1981 roku odbędą się 15 grudnia.

Jak co roku, na placu przy KWK Zofiówka oddany zostanie hołd górnikom, przeciw którym 38 lat temu wojsko i milicja użyły broni. To właśnie tutaj w 1981 roku pluton specjalny milicji obywatelskiej po raz pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego strzelał do strajkujących górników. Podczas pacyfikacji kopalni od kul ranne zostały cztery osoby.

15 grudnia o godzinie 9.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia 1981 roku. Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą. Organizatorem obchodów jest K.Z. NSZZ „Solidarność” KWK Zofiówka.

Przypomnijmy: w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na ulicach Jastrzębia-Zdroju pojawiły się czołgi i samochody opancerzone. Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia, załogi jastrzębskich kopalń udających się na pierwszą zmianę podjęły decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego. Komisje zakładowe „Solidarności” przekształciły się w komitety strajkowe. I tak strajkowały kopalnie: Jastrzębie, Moszczenica, Manifest Lipcowy, Borynia, Pniówek. Po południu dołączyli pracownicy drugiej zmiany.

Komitety strajkowe podjęły decyzje o rotacyjnym systemie prowadzenia strajku. Na każdej zmianie, w każdej z jastrzębskich kopalń przebywało od dwóch do trzech tysięcy górników. Nadszedł 15 grudnia 1981 roku, jeden z najczarniejszych dni w krótkiej historii miasta Jastrzębie-Zdrój. Od wczesnych godzin rannych odbywały się pacyfikacje jastrzębskich kopalń. Szpital górniczy zapełnił się. O godzinie 11.00 czołgi, transportery opancerzone, armatki wodne oraz funkcjonariusze i żołnierze otoczyli kopalnię „Manifest Lipcowy”. ZOMO wrzuciły na teren kopalni pojemniki z gazem i petardy, a czołgi taranowały bramę główną. O godzinie 11.45 grupy szturmowe wdarły się na teren kopalni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj