Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

38. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem

Facebook Twitter

Wielkimi krokami zbliżają się 38. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem. Aż 482 uczestników zaprezentuje się na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury już w tę niedzielę, 27 października. Przygoda z twórczością ludową rozpocznie się o godzinie 10:00.

Imprezę uświetni jarmark folklorystyczny, co będzie nie lada gratką dla miłośników sztuki ludowej, regionalnych specjałów i rękodzieła pod każdą postacią. Wydarzenie organizują Wodzisławskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Vladislavia”

 Dzięki Wodzisławskim Spotkaniom z Folklorem Wodzisław Śląski na jeden dzień stanie się regionalnym centrum tańca, muzyki i zwyczajów ludowych. Idea łączenia pokoleń poprzez pasję i miłość do folkloru pozostaje największą wartością tej organizowanej od kilkudziesięciu lat imprezy – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Uczestnikami przeglądu mogli zostać: gawędziarze, śpiewacy ludowi, grupy śpiewacze, kapele ludowe i podwórkowe, ludowe zespoły pieśni i tańca oraz ludowe formacje teatralne.

Dobór reprezentowanego repertuaru i zgodność jego formy z ludową tradycją kulturową, jak również dbałość o wartości językowe i muzyczne związane z przedstawianym regionem to aspekty, na które uwagę będzie zwracać jury, dokonując oceny poszczególnych występów. W jego składzie w tym roku znaleźli się : prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek – dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Robert Garstka – dokumentalista zwyczajów obrzędowych z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Zofia Marcinek – choreograf, wykładowca folkloru śląskiego z Wrocławskiego Ośrodka Kultury oraz Aleksander Smaga – dokumentalista folkloru muzycznego z Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają nagrody pieniężne oraz statuetki. Za drugie i trzecie miejsce przewidziano nagrody rzeczowe. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody pieniężne pomysłodawczyni przeglądu, Ireny Sauer. Dla wszystkich uczestników przeglądu przygotowane zostaną pamiątkowe dyplomy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj