Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy: Młodzież pisała listy

Facebook Twitter

Pisali listy w sprawie osób niesłusznie więzionych. Młodzież z rydułtowskiego liceum im. Noblistów Polskich włączyła się w ogólnopolską akcję pisania listów. Chodzi o Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Akcja na całym świecie organizowana jest w okolicach 10 grudnia. To dzień, kiedy świętujemy uchwalenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

– Chodzi o to, by umożliwić młodym osobom, by mogli zabrać głos w ważnych sprawach, a przede wszystkim upomnieć się o prawa człowieka tam, gdzie są one złamane

– wyjaśnia Lidia Szmelich nauczycielka angielskiego w rydułtowskim liceum im. noblistów

Piszemy listy w imieniu osób, które niesłusznie siedzą w wiezieniu, grozi im długoletni wyrok, lub nawet kara śmierci, są oskarżeni niesłusznie. Są to zazwyczaj młodzi ludzie, którzy sami zazwyczaj występują w obronie innych. Przykładem może być dwójka wolontariuszy z Grecji, którzy pomagali uchodźcom, a sami zostali oskarżenie o przemyt ludzi i ciążą na nich wyroki.

Akcję poprzedziły lekcje wychowawcze, na których przybliżono młodzież tematykę praw człowieka i ideę tego maratonu. Uczniowie poznali też sylwetki osób, w których obronie pisano listy. Listy pisane były po angielsku, to też miało dodatkowy aspekt edukacyjny.

Podobna akcja w ubiegłym tygodniu odbyła się m.in. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jastrzębiu – Zdroju. Na naszej stronie możecie zobaczyć zdjęcia z maratonu w obu szkołach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj