Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

4. rocznica tragedii w Zofiówce, zginęło wtedy 5 górników. „Niedawno znów straciliśmy tutaj 10 kolegów”

Facebook Twitter

5 maja 2018 roku po silnym wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju zginęło 5 górników. Dziś (5.05.) w 4. rocznice tragedii uczczono ich pamięć. Kwiaty złożono pod pamiątkową tablicą, która znajduje się w cechowni jastrzębskiej kopalni.

fot. Dawid Lach/jsw.pl

Przypomnijmy te wydarzenia

W trwającej kilkanaście dni akcji brało udział 2500 osób. Do tej pory zaliczana jest do najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa. Po wstrząsie chodnik zamienił się w rumowisko, 900 metrów pod ziemią zostało uwięzionych siedmiu górników. Dwóch udało się uratować, pięciu zginęło.

Dzisiejsza uroczystość miała szczególne znaczenie

Niecałe dwa tygodnie temu, kilka dni po wybuchach metanu w kopalni Pniówek, w sobotę 23 kwietnia w ruchu Zofiówka znów doszło do górniczej tragedii: na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. Zginęło 10 górników, trzech z nich to pracownicy Zakładu Odmetanowania Kopalń. Mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej:

Niedawno znów straciliśmy tutaj 10 kolegów. Nie ma słów, którymi można opisać żal i smutek w sytuacji, w której teraz się znajdujemy. JSW razem z całym środowiskiem naukowym rozpoznaje to zagrożenie. Praktycznie codziennie pracujemy nad metodami, które umożliwią przewidywanie takich zdarzeń, ale dzisiaj natura ma nad nami przewagę. Dzisiejsze (5.05.) spotkanie to symbol solidarności z poszkodowanymi, ich bliskimi i rodzinami. Zapewniam was, że nie jesteście sami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022