Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

4 osoby odpowiedzą za pożar składowiska w Żorach

Facebook Twitter

Cztery osoby odpowiedzą za nielegalny transport odpadów komunalnych z zagranicy na teren naszego kraju. Akt oskarżenia, jaki do sądu skierowała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, jest konsekwencją śledztwa w sprawie ogromnego pożaru składowiska opon i odpadów w Żorach w 2018 roku.

Fot. google streetview

Teren przy ulicy Kleszczowskiej należał do prywatnej firmy, pożar swoim zasięgiem objął powierzchnię około 15 000 metrów kwadratowych. Akcja trwała 6 dni, wzięło w niej udział ponad stu strażaków.

Śledczy ustalili, że przyczyną pożaru najprawdopodobniej było podpalenie. Postępowanie w tym zakresie zostało umorzone, ponieważ nie udało się ustalić sprawcy. Ale na ławie oskarżonych usiądą 4 osoby: Rafał Ch., Sławomir B. i Łukasz W., którym zarzucono niezgodne z obowiązującymi przepisami przywożenie odpadów komunalnych z zagranicy i poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz Józef H., którego oskarżono o postępowanie z odpadami w sposób, który mógł zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub wywołać negatywne skutki dla środowiska.

Śmieci były przywożone z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii jako odpady tworzyw sztucznych. Trafiały do dwóch firm prowadzących działalność w Żorach, gdzie wg. dokumentacji miały zostać przerobione na paliwo alternatywne. W rzeczywistości były to zmieszane lub poddane wstępnemu sortowaniu zmieszane odpady komunalne. Na przywóz takich odpadów firmy nie miały wymaganych zezwoleń. Na terenie jednej z firm w Żorach ujawniono pryzmy z tysiącami ton takich odpadów, które nie były poddawane żadnemu procesowi odzysku.

Jak informowaliśmy wtedy w Radiu 90: odpady wydzielały nieprzyjemny zapach, charakterystyczny dla gnijących odpadów komunalnych, co było bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Znaczna część tych śmieci spaliła się w wyniku pożaru w 2018 roku. Postępowanie przeciwko oskarżonym toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym w Żorach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2021