Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

4 promile alkoholu… Pijany kierowca w Ustroniu z niechlubnym rekordem

Facebook Twitter

48-latek pod wpływem alkoholu i na zakazie kierował oplem, doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Zatrzymano go w Ustroniu dzięki reakcji świadka. Miał 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

fot.slaska.policja.gov.pl

W czwartkowe (13.06) popołudnie policjanci z Ustronia otrzymali zgłoszenie dotyczące kierującego oplem, którego sposób prowadzenia pojazdu wskazywał, że najprawdopodobniej jest pod wpływem alkoholu. Na ulicy Mickiewicza w Ustroniu kierowca uderzył w znak i zatrzymał swój pojazd. Widział to mężczyzna, który od razu wezwał policjantów a ci zatrzymali kierowcę, który uciekł do pobliskiego budynku.

Jak się okazało oplem kierował 48-letni mieszkaniec gminy Skoczów. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W dodatku posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Za popełnione przestępstwo może trafić do więzienia nawet na pięć lat.

Policja przypomina:

Prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych.

Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 złotych. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo , za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż. Pamiętajmy, że na każdym spoczywa obowiązek zapobiegania przestępstwom i reagowaniu na nie. Dlatego zwracamy się z apelem, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024