Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

40- lecie Porozumienia Jastrzębskiego. Zaglądamy do archiwum

Facebook Twitter

Fundacja JSW ruszyła z kampanią, która przypomina co udało się wywalczyć górnikom strajkującym w 1980 roku. W Radiu 90 podkreślamy, że dzięki Porozumieniu Jastrzębskiemu mamy wolne weekendy, możemy spędzać je z rodzinami, uprawiać sport, mieć czas na pasje.

www.jsw.pl

Porozumienie Jastrzębskie podpisano 3 września w 1980 roku, w kopalni „Manifest Lipcowy” obecnie to KWK Zofiówka. Dokument, który zawierał 21 postulatów, w tym ten o wolnych sobotach i niedzielach, był potwierdzeniem podpisanych wcześniej porozumień w Gdańsku i Szczecinie, zwanych porozumieniami sierpniowymi.

W miejscu, w którym pisano historię, powstał pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, przed którym co roku odbywają się spotkania rocznicowe.

Zaglądamy do archiwum Radia 90

W 2004 roku wydarzenia z 1980 roku w Radiu 90 wspominali jedni z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego- Tadeusz Jedynak i Grzegorz Stawski:

Się zapisuje, że trzeba traktować górników 'po ludzku’. Jakie musiały być stosunki, jak ci ludzie pracowali, że trzeba było taki punkt w porozumieniach strajkowych zapisywać. Przede wszystkim Porozumienie Jastrzębskie dało całej Polsce wolne soboty… Soboty i niedziele! Był obowiązek przymusu pracy w niedzielę, był system czterobrygadowy, wyniszczający siły i ludzi. Tych punktów w gdańskim porozumieniu nie było, tutaj pokazano jak jest traktowany polski robotnik.

W 2005 roku obchodzono 25-lecie Porozumienia, wówczas rok 1980 w Radiu 90 wspominał Jan Bożek, przewodniczący Zakładowego Komitetu Strajkowego w latach 80.:

To był wielki entuzjazm, który nie wróci, było to coś niepowtarzalnego (…).

Dziś jest uśmiech na twarzach ale i zaduma, część z nas oddała za wolność swoje życie. To był bardzo trudny okres, zwłaszcza ostatni strajk.

– wspominał w 2008 roku wiceprzewodniczący komitetu strajkowego podczas protestów w kopalni „Manifest Lipcowy”, Alojzy Pietrzyk, posłuchaj:

3 września o 5.00 rano podpisano porozumienie, które zawierało 21 postulatów

– wspominał w 2008 roku Adam Żywicz, członek „Solidarności” KWK Zofiówka:

Zaczęło się to dziać spontanicznie, czuło się w powietrzu coś takiego, a później wszystko poszło bardzo szybko. To było wspaniałe, że na tą kopalnię masę delegacji z innych zakładów pracy przyjeżdżało… myśmy zaczęli się czuć coraz bardziej silni i wtedy przestaliśmy się bać. Byłem ma cechowni, tam gdzie się to wszystko podpisywało. Odbyło się to wszystko w nocy, przy kanapkach i tak to poszło. Po tym podpisaniu i łzy były, i radość…wszystko.

Mieszkańcy Jastrzębia wiedzą, że przy Zofiówce stoi pomnik Porozumienia Jastrzębskiego:

– mówili nam jastrzębianie w 2008, także w ubiegłym roku, w 2019 także pytaliśmy co pamiętają z 1980 roku:

Fundacja JSW ruszyła z kampanią, która przypomina co udało się wywalczyć strajkującym w 1980 roku górnikom. Ważny punkt w programie obchodów już 11 listopada. Będziemy o tym mówić w Radiu 90.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023