Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

40. rocznica strajku górników w KWK Manifest Lipcowy. Dziś obchody w Jastrzębiu-Zdroju [FOTO]

Facebook Twitter

40 lat temu padły strzały do strajkujących górników w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju. Postrzelonych zostało kilku z nich. Przeciwko dwóm tysiącom zabarykadowanych górników stanęło wojsko z czołgami i oddziały ZOMO.

Dziś (15.12.) w Jastrzębiu-Zdroju w kopalni Zofiówka, bo taką nazwę nosi obecnie kopalnia, odbyły się uroczystości. Arkadiusz Żabka rozmawiał z Jackiem Bożkiem wiceprzewodniczącym ówczesnej Solidarności, jednym z organizatorów strajku, który doskonale pamięta to, co wydarzyło się 15 grudnia 1981 roku:

Jacek Bożek: Broniliśmy się ponad dwie godziny, kilofy, łomy, co kto miał. Natomiast ja wiedziałem, że ta walka musi być przegrana. Po to wyprowadza się czołgi na ulice, żeby ustąpić przed ludźmi. Były pomysły różne – wystrzelać ich. (…) Ale co by nam to w końcu dało? Zamiast pięciu postrzelonych byłoby dwustu zabitych. O tym, żeby się wycofali, nie było mowy.

W pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy nikt nie zginął, dzień później jednak ten sam oddział ZOMO zastrzelił 9 górników w kopalni Wujek w Katowicach. Dziś (15.12.) w kopalni Zofiówka złożono kwiaty, a na ścianie budynku cechowni powstała wizualizacja muralu, który upamiętni wydarzenia sprzed 40 lat. Powstać ma również wielopoziomowy parking dla pracowników kopalni z jednym poziomem poświęconym historii jastrzębskich kopalń. Mówi Roman Brudziński, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Jastrzębskiej Spółce Węglowej:

Roman Brudziński: Dzisiaj ta sytuacja pandemiczna nie pozwoliła nam na obchody tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Po 40 latach byłoby dobrze, żeby dla następnych pokoleń coś zostawiać. Coraz więcej ludzi odchodzi z tego świata. Trudno będzie odtworzyć to tak, jak jeszcze dzisiaj to się da. Murale, wielopoziomowy parking z pawilonem Porozumienia Jastrzębskiego to będzie hołd. (…) Trzeba podkreślać to, że pierwsze strzały stanu wojennego to jest plac tej kopalni.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024