StartWiadomości Wiadomości dnia

400 zł za godzinę dyżuru? Stawki dla lekarzy w szpitalu w Wodzisławiu i Rydułtowach

Lekarze wrócili do pracy w lecznicy, w której oburzenie pozostałych pracowników jest ogromne. Mówi jedna z pielęgniarek:

Dwóch lekarzy, którzy pracowali w Rydułtowach w szpitalu na internie z dniem 30 kwietnia zwolnili się po czym od paru dni widywani są w Wodzisławiu na internie no i mamy wiadomość, że wrócili dlatego, że stawka jest 400 zł za godzinę. Dla nas to jest kwota horrendalny tym bardziej, że my nie mamy możliwości negocjowania wyższych stawek, nikt z nami na ten temat w ogóle nie rozmawia. Czujemy się po prostu lekceważone, nie tylko przez dyrekcję ale też przez organ założycielski szpitala. Co chwilę słyszmy, że ktoś wypowiada, wraca więc już jakoś to przyjęte zostało jako żart ze strony lekarzy chyba i pstryczek dla pozostałego personelu.

400 złotych za godzinę dyżuru to 4 tysiące 800 złotych za 12 godzin pracy. Różnica między wynagrodzeniem lekarzy, a pielęgniarek, czy salowych jest bardzo duża:

Salowe nadal mają za soboty z niedzielami płacone jak za zwykły szary dzień. Właściwie pensje mają głodowe, najniższe. Pielęgniarki nie mają możliwości w ogóle jakichkolwiek większego zarobku, dla nas 4800 to jest kwota niewyobrażalna. Czujemy się od dłuższego czasu lekceważeni, nikt z nami nie rozmawia, o niczym nas nie informuje. Nawet próby spotkania się z dyrekcją, ciągle się czymś wykręca, ciągle nie ma czasu, jest nieosiągalna więc ja nie wiem, czy właściwie już na cokolwiek liczymy.

Jak sprawę komentuje dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach, Dorota Kowalska? Czy rzeczywiście zaproponowała internistom tak wysoką stawkę za godzinę dyżuru? To absurdalne kwoty – mówi w rozmowie z Arkadiuszem Żabką:

Radio 90: 400 zł za godzinę dyżuru internisty to jest nowa stawka w szpitalu w Wodzisławiu?

Oczywiście, że nie. 400 zł to są absurdalne stawki, które nigdy nie funkcjonowały, ani w szpitalu Rydułtowach, ani w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim.

Radio 90: To jakie to są stawki, bo one budzą ogromne emocje.

Oczywiście, nie proponowaliśmy nowych stawek internistom, którzy wycofali wypowiedzenia. Te stawki są aktualne, które obowiązywały wcześniej.

Radio 90: To w jaki sposób Państwo zatrzymali tych internistów?

Po prostu lekarze, u których umowy były wypowiedziane, wycofali i dalej z nami współpracują.

Radio 90: Na jakich zasadach finansowych?

Normalne wynagrodzenie, które obowiązują w szpitalu, czyli pokonkursowe, albo stałe stawki, które w ramach umowy o pracę są zawierane z pracownikami szpitala.

Radio 90: A jakiego rzędu to są stawki za godzinę dyżuru?

To nie są stałe stawki i one absolutnie nie są związane z przedziałem, który tutaj Pan Redaktor przekazał.

Radio 90: To jest kwota połowy z tego? 200 zł/300 zł?

Dużo mniej niż połowę  z tego.

W Rybniku najwyższa stawka za godzinę dyżuru jaką otrzymują lekarze to 110 złotych – poinformował nas Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3.

Zostaw komentarz