StartKultura

43. edycja Cieszyńskiego Festiwalu Jazzowego

17.11, godz. 20.00
„Pasimito plays Kid”. Wydarzenie bez precedensu! Muzyka na żywo będzie ilustrować projekcję filmu „Brzdąc” Charlie Chaplina.

Zespół PASIMITO to kreatywna fuzja wielu gatunków muzyki połączonych jazzową improwizacją i energią współczesnej muzyki rockowej. Muzycy zespołu nie stawiają sobie żadnych granic, ciągle poszukując nowych dróg. Pasimito z wielka pasją tworzy muzykę do klasyków kina niemego, filmów takich jak: „Pancernik Potiomkin”, „Upiór w operze”, „Burza nad Azją”, „Generał”, „Nanook z północy”. Właśnie w takiej roli usłyszymy zespół na koncercie w Cieszynie. Pasimito zilustruje własną muzyką jeden z najsłynniejszych filmów kina niemego ­„Brzdąc” Charlesa Chaplina. Grupa wystąpi w składzie: Michał Sosna ­(sax), Patryk Zdebik ­(sax), Paweł Stawarz ­(malletKAT), Jan Mitoraj ­(gitara), Jacek Stobiecki ­(bass), Przemysław Lechowicz ­ (perkusja)

18.11, godz. 18.00
Kinga Głyk Quartet, Jazz Dinos

KINGA GŁYK: 19-letnia, jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo – funkowy zespół.  Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja”. Mimo swojego młodego wieku muzykowała już z takimi artystami jak: Junior Robinson, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Arek Skolik, Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel i wielu innych.Światowej sławy pianista Adam Makowicz powiedział o niej: „Jej muzyczne zdolności już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu”. W 2015 w ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP została nominowana  w kategoriach: „NOWA NADZIEJA” , „GITARA BASOWA” oraz „ODKRYCIE ROKU” W lutym 2016 Kinga nagrała swoją drugą autorską CD LIVE pt: „Happy Birthday”.

JAZZ DINOS: muzyka jazzowa i film zaczęły się splatać w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęły powstawać filmy dźwiękowe i ich twórcy mogli sięgnąć do prawie dwudziestoletniego już dorobku jazzu. Jednym z pierwszych był film „Śpiewak Jazzbandu”. Trudno wymienić wszystkie filmy w których wykorzystano muzykę jazzową ale z pewnością warto wspomnieć filmy Woody Allena czy polskie filmy Romana Polańskiego. Zdecydowaliśmy się sięgnąć do filmów polskich i zagranicznych, tych znanych i zapomnianych i na nowo wykonać mniej lub bardziej znane utwory, które mają w sobie pierwiastek jazzu bądź posiadają to coś co pozwala na ich jazzowe interpretacje. I nie szkodzi, że utwory te zostały już wielokrotnie zagrane ponieważ i tak za każdym razem wykonujemy je inaczej – jak to w jazzie.

Skład zespołu: Natalia Bukowska – wokal, Joachim Trembaczowski – fortepian, Tadeusz Toman – kontrabas, Michał Kasztura – gitara, Jerzy Pustelnik – perkusja

Zostaw komentarz