Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

45,4 tys. wniosków o 500+ w jeden dzień w woj. śląskim. Najwięcej w rejonie Rybnika

Facebook Twitter

Ponad 45 tysięcy wniosków o 500+ wpłynęło wczoraj (1.02.), w pierwszym dniu przyjmowania dokumentów na nowy okres świadczenia. Trwał on będzie od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2023. W ciągu tylko jednego dnia od mieszkańców województwa śląskiego wpłynęły wnioski na ponad 72 tysiące dzieci.

fot. mat.prasowe ZUS

Najwięcej wniosków w naszym regionie złożyli rodzice podlegli oddziałowi ZUS w Rybniku, bo ponad 10,6 tys. wniosków, następnie rodzice i opiekunowie z terenu działalności chorzowskiego Oddziału ZUS – 8,9 tys. wniosków i oddziału zabrzańskiego ZUS – 8,3 tys. wniosków. W pozostałych Oddziałach ZUS w województwie śląskim liczba wpływu wniosków wyglądała następująco: Oddział ZUS w Bielsku-Białej – 5,6 tys., Oddział ZUS w Częstochowie – 4,5 tys. i Oddział ZUS w Sosnowcu – 7,2 tys. wniosków.

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Od początku roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie „500 plus” na nowo narodzone dzieci.

Beata Kopczyńska: Dotyczy to tych rodziców, którym urodziło się dziecko np. w grudniu i rodzic nie zdążył złożyć wniosku do gminy lub dziecko urodziło się w styczniu, wówczas wniosek składają elektronicznie w ZUS. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Beata Kopczyńska: Jeśli pobierasz 500 plus

Natomiast rodzice i opiekunowie, którzy już pobierają świadczenie „500 plus” z gminy – te pieniądze będą im wypłacane przez gminy do końca okresu na jaki świadczenie zostało przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Beata Kopczyńska: Dlatego skoro środki na dziecko są przyznane oraz gmina je wypłaca i będzie wypłacać do końca maja, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin

– wyjaśnia rzeczniczka.

Kiedy należy złożyć dwa, a kiedy jeden wniosek?

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Beata Kopczyńska: Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek

– mówi rzecznik ZUS.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Ważne informacje na PUE ZUS

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj