Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

49. Rybnickie Dni Literatury

Facebook Twitter

Początek inauguracji Rybnickich Dni Literatury w niedzielę (14.10) o 18.00. W czasie tegorocznej edycji imprezy zaplanowano spotkania z aktorami, m.in. z Filipem Łobodzińskim, będzie koncert Macieja Maleńczuka i premiera spektaklu na podstawie książki Szczepana Twardocha "Drach", który powstaje we współpracy Teatru Ziemi Rybnickiej z Teatrem Śląskim.

PROGRAM

  • 14.10. godz. 18.00, Uroczysta inauguracja 49.Rybnickich Dni Literatury, wręczenie Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, „Job interviews” – polska premiera spektaklu Petra Zelenki

Główna bohaterka „Job Interviews”, Wiera, zajmuje odpowiedzialne stanowisko w agencji castingowej. Zatrudnia mało znanych aktorów i aktorki, a także kilka wielkich nazwisk. Niektórych ludzi szanuje, lecz większością pogardza. Słynie z cynizmu i uroku osobistego. Wydaje się, że jej kariera rozwija się doskonale. Wkrótce jednak stacza się… Ekstremalny przypadek Wiery może być ostrzeżeniem przed uwikłaniem w mechanizmy show-biznesu i bezwzględnego rynku kapitalizmu. „Job…” to gorzka komedia ze świetnie zarysowanymi postaciami i zabawnymi dialogami, w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Reżyserem spektaklu jest Katarzyna Deszcz. Czas trwania spektaklu 100 min. w tym 1 antrakt.

  • 15.10. godz.17.00, Spotkanie autorskie z laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, ul. Sobieskiego 20. Wstęp wolny.

  • 17.10. godz. 17.00, Spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Filip Łobodziński to prawdziwy człowiek renesansu: dziennikarz, pisarz, tłumacz z języka hiszpańskiego. Szerokiej publiczności znany jako niezapomniany Duduś z filmu „Podróż za jeden uśmiech”. Łobodziński to także muzyk, który współtworzył wraz z Jarosławem Gugałą „Zespół Reprezentacyjny”. Ponadto jest również autorem piosenek. Od trzydziestu lat pracuje jako dziennikarz. Z początku w kręgu jego zainteresowań była szeroko rozumiana muzyka, ale z czasem karierę zawodową związał z publicystyką: w latach 1992 – 2000 był reporterem i prezenterem telewizyjnych Wiadomości. Obecnie wraz z Agatą Passent współprowadzi program kulturalny Xięgarnia. Publikacje Filipa Łobodzińskiego obejmują szereg książek o tematyce muzycznej, między innymi „Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury”, czy „Zostały jeszcze pieśni… Jacek Kaczmarski wobec tradycji”.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Księdza Józefa Szafranka 7. Wstęp wolny.

  • 18.10. godz.18.00, Turniej Jednego Wiersza w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Współorganizator: Wolna inicjatywa Artystyczna WYTRYCH. Halo!Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20. Wstęp wolny.

  • 20.10. godz. 18.00, „Drach”, pokaz przedpremierowy spektaklu na podstawie powieści Szczepana Twardocha „Drach”, w wykonaniu Teatru Śląskiego w Katowicach.

Spektakl „Drach” wg powieści Szczepana Twardocha to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz. Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike. Pokaz przedpremierowy spektaklu w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

  • 21.10. godz. 18.00, „Drach” – prapremiera spektaklu teatralnego wg powieści Szczepana Twardocha, w reż. Roberta Talarczyka

Spektakl „Drach” wg powieści Szczepana Twardocha to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz. Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike. Prapremiera spektaklu w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

  • 25.10. godz.17.00, Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Magdalena Grzebałkowska, absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim. Jest pisarką i reporterką związaną z marką Gazety Wyborczej. Wielokrotnie nagradzana za wybitne biografie: błyskotliwy debiut wydany w 2011 roku „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, oraz dociekliwy obraz charyzmatycznych ojca i syna „Beksińscy. Portret podwójny”. W 2015 roku wydała doskonale przyjęty zarówno przez krytykę jak i czytelników (Nagroda Nike – Wybór Czytelników) reportaż „1945. Wojna i pokój”. Jest laureatką Nagrody im. Teresy Torańskiej, Nagrody Czytelników Gazety Wyborczej, Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Do księgarni właśnie trafiła najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda. Osobiste życie jazzu”, będąca próbą ukazania ikony polskiego jazzu na tle ówczesnego barwnego środowiska. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, Księdza Józefa Szafranka 7. Wstęp wolny.

  • 25.10. godz.19.00, „Morawska Brama”, premierowy program muzyczny w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Podczas koncertu wystąpią Kuba Blokesz i zespół Chwila Nieuwagi. Program składa się z kompozycji współczesnych czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych: m. in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, Radůzy czy grupy Čechomor. Młodzi polscy wykonawcy na nowo interpretują (czasem tłumaczą) utwory, które na co dzień stanowią inspirację w ich własnej twórczości.

  • 26.10. godz.19.00, „Maleńczuk gra Młynarskiego” – koncert Macieja Maleńczuka z zespołem w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Maleńczuk to muzyk wyrazisty i kontrowersyjny, umiejętnie i na własnych zasadach budujący pomost między awangardą, a szerokim mainstreamem. W stu procentach potwierdza to płyta „Maleńczuk gra Młynarskiego” (…). Tym razem wziął na warsztat dwanaście utworów zmarłego w marcu 2017 roku wybitnego polskiego poety i tekściarza, Wojciecha Młynarskiego.

  • 28.10. godz.18.00, Uroczyste wręczenie nagrody Złotej Honorowej Lampki Górniczej oraz „Mojemu Rybnikowi…” koncert z okazji jubileuszu 90. urodzin Lidii Grychtołówny w ramach VI Festiwalu Muzycznego im.H.M.Góreckiego „U źródeł sławy” i 49 Rybnickich Dni Literatury

Specjalny koncert „Mojemu Rybnikowi…” z okazji jubileuszu 90. urodzin Lidii Grychtołówny, w ramach VI Festiwalu Muzycznego im.H.M.Góreckiego „U źródeł sławy” i 49 Rybnickich Dni Literatury. Podczas koncertu nastąpi uroczystość wręczenia nagrody Złotej Honorowej Lampki Górniczej. W programie: H.M.Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu, Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy, Antoni Dvorak – IX Symfonia. Wykonawcy: Lidia Grychtołówna – fortepian oraz Filharmonia Rybnicka pod dyr. Tadeusza Strugały.

  • 29.10. godz.17.00, Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury

Tomasz Samojlik, doktor nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Popularyzator przyrody, w głównej mierze wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Najbardziej znany z bestsellerowych serii opowieści i komiksów edukacyjnych o Żubrze Pompiku i Ryjówce Dobrzyku. Jego książki znalazły się na Złotej Liście książek Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Księdza Józefa Szafranka 7. Wstęp wolny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj