Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

50 milionów pasażerów w całej historii lotniska w Pyrzowicach

Facebook Twitter

Na lotnisku w Pyrzowicach obsłużono 50-milionowego pasażera w całej, długiej historii tego portu lotniczego. Chociaż największy "bum" na podróżowanie samolotem przeżywa od 2004 roku, to jego historia sięga czasów PRL-u.

Mówi Piotr Adamczyk, rzecznik lotniska w Pyrzowicach:

Piotr Adamczyk: Pierwsze regularne połączenie z lotniska w Pyrzowicach zostało zainaugurowane w październiku 1966 roku, była to trasa polskich linii lotniczych LOT do Warszawy. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli do 1989 roku na pyrzowickim lotnisku obsłużono w sumie niecały 1 600 000 pasażerów, a w trakcie pierwszych 13 lat funkcjonowania III Rzeczypospolitej odnotowano tu 1,5 miliona podróżnych.

W ostatnich kilkunastu latach liczba pasażerów samolotów wzrosła wielokrotnie

Zasadnicza część z odprawionych 50 milionów osób przypadła już po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku:

Piotr Adamczyk: Od tego momentu przewozy pasażerskie gwałtownie przyspieszyły, w Pyrzowicach pojawiły się niskokosztowe linie lotnicze i dynamicznie zaczął rosnąć ruch charterowy i ten realizowany na zlecenie biur podróży. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej z Katowice Airport skorzystało prawie 47 milionów pasażerów.

Wcześniej, od 1948 roku do połowy lat sześćdziesiątych, lotnisko w Pyrzowicach służyło wyłącznie Wojsku Polskiemu, było też bazą 39. pułku lotnictwa myśliwskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022