Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

55-letnia historia Domu Kultury w Chwałowicach. Na początku był to zakładowy ośrodek

Facebook Twitter

Przedstawienie w wykonaniu aktorów seniorów, występy grup wokalnych, tanecznych oraz muzycznych - tak wyglądał koncert jubileuszowy Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Z tej okazji otwarto również wystawę plastyczną i fotograficzną.

Placówka została oddana do użytku 1 maja 1948 roku, jego działalność od początku związana była z kopalnią Chwałowice.

Jednostka, w pewnym sensie specyficzna, była potrzebna do pewnych celów propagandowych i taka ciekawostka, jeśli chodzi o powstanie domu kultury: kiedyś 4 osoby związane z Wojskowym Zespołem Ludowym, śpiewaczym, przyjechały tutaj na Śląsk za pracą i wykonały krótki koncert – chyba z okazji Barbórki – na cechowni kopalni Chwałowice. Kiedy dyrektor usłyszał jak oni śpiewają, powiedział: „Panowie, to jest coś niesamowitego, trzeba wam wybudować instytucje, żebyście mogli działać”. I w ten sposób, tak legenda głosi, powstał dom kultury.

Jak podkreśla Michał Wojaczek dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach placówka zawsze miała szczęście do dobrych instruktorów. Obecnie to jeden z najprężniejszych ośrodków w Rybniku. Z okazji jubileuszu wymieniono instalacje w sali widowiskowej, położono 5 kilometrów kabli, odrestaurowano fortepian:

To jest fortepian, który ma zdrowo powyżej 100 lat, dzięki Urzędowi Miasta udało nam się go wyremontować i naprawdę dysponujemy dobrym instrumentem, który będzie służył różnym artystom, także dzieciom i młodzieży, które u nas bywają na różnych festiwalach.

Jubileusz 55-lecia był również okazją do zaprezentowania nowego logo Domu Kultury. W ogłoszonym konkursie wybrano pracę rybniczanki Karoliny Olkowskiej:

Miało mieć kształt elipsy i miało nawiązywać do starego logo (…) jest unowocześnione, dodane są kolory, jest taki akcent z logo kultury z Rybnika: jest takie logo z kropelkami i tu też taka kropelka się pojawia.

Placówka czeka też na remont, jak mówiła obecna na koncercie urodzinowym Ewa Ryszka zastępca prezydenta Rybnika, Dom Kultury w Chwałowicach wkrótce się go doczeka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj