6. Cieszyński Fortuna Bieg – relacja

W niedzielę 27 kwietnia już po raz 6 odbył się Cieszyński FORTUNA Bieg. Przy pięknej pogodzie i głośnym dopingu kibiców zawodnicy rywalizowali ze sobą na trasie biegu, która prowadziła ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna wzdłuż nadolziańskich bulwarów po obu stronach rzeki.

Uczestnicy biegu głównego mieli do pokonania dwie pięciokilometrowe pętle, natomiast startujący w biegu młodzieżowym zmagali się ze sobą na dystansie 2 kilometrów. W biegu udział wzięli przedstawiciele różnych krajów takich jak: Polska, Kenia, Ukraina, Słowacja, Czechy.

Duże zainteresowanie cieszyńskim biegiem sprawiło, że podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę uczestników, która sięgnęła blisko 2000 biegaczy, z czego przeszło 900 wystartowało w biegu głównym.

Cieszyńskie święto biegowe rozpoczęło się od startu najmłodszych, gdzie wśród chłopców w kategorii open najlepszy okazał się Gaura Adam z klubu TJ TŽ TŘINEC, który całą trasę pokonał w czasie 5 minut 44 sekund, wyprzedzając na mecie Marka Czeczotkę (1 BEZECKY JABLUNKOV) oraz Szymona Krywulta (KS SPRINT BIELSKO- BIAŁA).

W kategorii open dziewcząt zwyciężyła EVANA LUBOJACKA (1 BEZECKY JABLUNKOV) z czasem 6 minut 44 sekundy, za którą uplasowała się Wiktoria MOŁDRZYK (Gimnazjum Nr 3 w Cieszynie z Oddziałami Integracyjny) i Karolina SASYNOVĄ (1 BEZECKY JABLUNKOV).

Tytuł „Najbardziej rozbieganej szkoły” i Puchar Burmistrza Miasta Cieszyna zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi z Cieszyna, której niemalże połowa wszystkich uczniów uczęszczających do szkoły wzięła udział w biegu.

Prawdziwa uczta biegowa dla kibiców rozpoczęła się wraz ze startem biegu głównego. Po zaciętej rywalizacji i niesamowitym pościgu zwyciężył Artur Kozłowski z Sieradza, który 10 kilometrową trasę pokonał w czasie 29 minut 34 sekund.

Drugie miejsce zajął Kenijczyk Moses BOWEN, natomiast trzecie miejsce przypadło jego rodakowi Launenowi KWALIA. Najlepszą biegaczką okazała się Tatyana Holovcenko z Ukrainy (35 minut 7 sekund), która wyprzedziła reprezentantkę Polski Urszulę Nęcką oraz Lilię Fiskovicz z Ukrainy.

W biegu głównym wystartowała również drużyna FORTUNY, głównego sponsora imprezy, która wspólnie pokonała całą trasę biegu.

Nagrody zostały wręczone w różnych kategoriach do których zaliczały się:

• klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn
  • lotna premia kobiet i mężczyzn
  • kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn
  • najstarszy uczestnik i najstarsza uczestniczka biegu

Ponadto nagrodzenie zostali również mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, których grupa startująca w biegu liczyła 121 biegaczy.

autor: Robert Hubczyk