Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

6-latek uratował życie mamie [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Rybnik ma bohatera. To 6-letni Rafał, który widząc, że mama straciła przytomność, zadzwonił na numer 112, dzięki czemu wezwał pogotowie ratunkowe i uratował mamie życie. Wiadomość poruszyła wszystkich łącznie z premierem Mateuszem Morawieckim, który dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podziękował Rafałowi i wręczył mu prezent: polską flagę.

Mateusz Morawiecki: chciałem Rafałkowi przede wszystkim pogratulować, że wykorzystując ten numer najprawdopodobniej uratował życie swojej mamie. Rafał: naprawdę ogromna przytomnsoć umysłu, bardzo dzielny chłopiec, bardzo mądry. Mamy tutaj flagę dla Rafała.

Z kolei wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył młodemu rybniczaninowi zabawkowy samochód. Z Rafałem i jego mamą Angeliką rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Rafał: Jak przyszła mama, powiedziała, że się źle czuje i upadła. 112- uczyło mnie przedszkole i mama i tata.

Radio 90: Jest Pani dumna z syna?

Mama Angelika: Bardzo, Boże, kocham go nad życie. Jestem taka dumna, razem z tatą jesteśmy dumni. Mam bohatera. Boże, ja bym nawet nie pomyślała, że naprawdę on się tak zachowa. Z jego tatą staramy się mu wpajać, że pomoc jest ważna, że ten numer alarmowy istnieje i jak tam zadzwoni, to mu pomogą i to się okazało prawdą.

To już drugi raz, gdy Rafał ratował mamę, jak mówi jego babcia Genowefa, wnuk wezwał pomoc pod przedszkolem na ulicy Krzyżowej w Rybniku gdzie zasłabła jego mama:

Babcia Genowefa: Wnuk uratował drugi raz córce życie. Pierwszy raz to było pod przedszkolem tak niecałe 1oo metrów, córka też zasłabła i przytomność straciła. Ludzie przechodzili i nawet się nie zainteresowali tym, że ktoś leży. Poszedł do ulicy, bo niedaleko ulica tam była, zaczął machać i akurat radiowóz jechał. Panowie policjanci zareagowali, zaprowadził ich i wezwali pogotowie.

Tomasz Michalczyk dyrektor Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, mówi, że 6-latek zachował się wzorowo.

Tomasz Michalczyk: Ja myślę, że chyba operator był bardziej zaskoczony tym spokojem, tą rozwagą tego dzieciaka- to na tym nagraniu słychać. Ten dzieciak odpowiadał jasno, precyzyjnie na każde zadane pytanie. On na każde pytanie reagował prawidłowo. Dzieci mówią wprost, one się nie zastanawiają, po co pytamy, dlaczego pytamy. Mówią, to co chcemy.

Radio 90: To jest efekt pracy przedszkola, domu, mówienia o tym, że powinniśmy reagować?

Tomasz Michalczyk: Na to składa się kilka elementów. Po pierwsze: na pewno edukacja szkolna i przedszkolna. Wiemy o tym, że nauczyciele szkoły/przedszkola dużą wagę przywiązują do edukacji. Po drugie: Dom i rodzina. Na pewno w tych rodzinach, gdzie ktoś choruje, to jest podstawą, edukacja swoich dzieci, które mogą dać tę pierwszą pomoc- to jest bardzo ważne.

Tomasz Michalczyk dyrektor Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach

To szósty przypadek w ostatnich latach gdy dziecko ratuje dorosłego:

Tomasz Michalczyk: Na przestrzeni ostatnich sześciu lat mieliśmy pięć podobnych zgłoszeń. To dzisiejsze, to już szósty przypadek, kiedy dziecko zgłasza i ratuje komuś życie, w tym przypadku swojej mamie. Na przykład dziewczynka z Bielska-Białej, która wezwała pomoc do leżącego mężczyzny, gdzie dorośli nie reagowali, ona podjęła decyzję o powiadomieniu nas i to jest jeden z takich przypadków. Mamy takie zgłoszenie, gdzie syn uratował nieprzytomnego ojca. Mieliśmy przykład dwóch braci, którzy współpracowali i uratowali własną matkę. Mieliśmy również przykład dzieciaka, który zapał wypadające dziecko z okna.

Zobacz nasz materiał wideo:

Zdjęcia:

Pisaliśmy więcej:

Mały Bohater: 6-letni Rafał z Rybnika [NAGRANIE]

Godna postawa? A może też macie małego bohatera w swoim domu- piszcie poniżej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj