Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

60 lat Ogniska Muzycznego w Rybniku

Facebook Twitter

W piątek (15.03.) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 60-lecia działalności Ogniska Muzycznego w Rybniku, podczas którego usłyszymy utwory Kabaretu Starszych Panów. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00.

W programie:

  • piosenki z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu uczniów klasy śpiewu Ogniska Muzycznego
  • utwory instrumentalne w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego
  • duet: Elżbieta Kolorz – sopran, Magdalena Pilarczyk – mezosopran

Szkolnictwo muzyczne na terenie Ziemi Rybnickiej ma bardzo bogate tradycje sięgające odległych czasów. Założona w 1933r. przez braci Karola i Antoniego Szafranków Szkoła Muzyczna w Rybniku należy do jednego z najstarszych ośrodków życia muzycznego na Śląsku. Jej działalność od początku prowadzona była w wielu kierunkach – kształciła muzyków i propagowała w szerokim zakresie umuzykalnianie społeczeństwa regionu.

Przy tej szkole bracia Szafrankowie utworzyli Społeczne Ognisko Muzyczne. Objęło ono nauką młodzież, która ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nie mogła kształcić się w państwowych szkołach muzycznych. Pierwszym dyrektorem SOM został Karol Szafranek, a kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. Wkrótce po utworzeniu SOM w Rybniku powstały jego filie w Boguszowicach i w Czerwionce, a z czasem także w Radlinie, Niedobczycach i Rybniku-Ligocie.
W roku 1970 dyrektorem SOM w Rybniku i podległych mu filiach został nauczyciel skrzypiec Juliusz Malik. W latach siedemdziesiątych w ognisku uczyło się gry na fortepianie, skrzypcach, akordeonie i gitarze około 450 uczniów, a kadrę nauczycielską stanowiło 97 nauczycieli. Z ważniejszych imprez i występów, w których uczestniczyli uczniowie ogniska, wymienić należy konkursy i koncerty organizowane przez Stowarzyszenie Społecznych Ognisk Artystycznych w Katowicach. Od roku 1977 dyrektorem SOM został Jan Zorychta. Poszerzyła się liczba filii o Chwałowice, Rydułtowy i Lyski. 1 stycznia 1982 funkcję dyrektora ogniska objęła i pełni ją do nadal Łucja Stawarska. Działalność SOM poszerzyła się o filie w Kłokocinie, Jejkowicach, Marklowicach, Orzepowicach, Górkach Śląskich, Boguszowicach, Gaszowicach i Piecach. Od tego czasu oprócz nauki indywidualnej na instrumentach, ognisko prowadzi także nauczanie zbiorowe: lekcje umuzykalnienia i rytmiki w przedszkolach oświatowych oraz zespoły instrumentalne.

W październiku 1991r. uwieńczone zostały powodzeniem wieloletnie starania obecnej Pani Dyrektor SOM o pozyskanie na terenie Rybnika lokalu, w którym mogłyby odbywać się zajęcia muzyczne. Władze miasta wynajęły w tym celu 5 klas w budynku przy Placu Wolności 7. Wzrosła też liczba filii, które obok istniejących, objęły także miejscowości, jak: Rybnik – Ligota, Jankowice, Jedłownik, Czernica, Pstrążna.

W roku szkolnym 2001/2002 ognisko obchodziło jubileusz 50-lecia działalności. Koncert jubileuszowy, który odbył się 19.04.2002 roku w Rybnickim Centrum Kultury, uświetniły występy uczniów Społecznych Ognisk Artystycznych województwa śląskiego, rybnickiej Szkoły Muzycznej oraz absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie Pawła Stawarskiego.

Stowarzyszenie w 2003 roku nawiązało kontakt i nadal aktywnie współpracuje ze Szkołą Artystyczną w Hlučinie (Czechy). 1 września 2004r. do SOM zostało włączone Społeczne Ognisko Muzyczne w Wodzisławiu z jego filiami. Od stycznia 2007r. Społeczne Ognisko Muzyczne stało się samodzielną placówką i zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych w Rybniku.  W struktury stowarzyszenia od tegoż roku zostało włączone Ognisko Muzyczne „Do Re Mi” w Łaziskach Górnych oraz Ognisko Muzyczne w Żorach. Zmianie uległo także dotychczasowe miejsce placówki. Od roku szkolnego 2007/2008 ognisko zostało przeniesione na ulicę J.F. Białych w Rybniku, gdzie obecnie mieści się dyrekcja placówki oraz klasy do nauki gry na instrumentach. Prowadzone są zajęcia indywidualne w klasach: fortepianu, gitary, skrzypiec, akordeonu, keyboardu, fletu poprzecznego, saksofonu, trąbki. Istnieje również możliwość podjęcia nauki na innym wybranym instrumencie. Dużą popularnością cieszy się indywidualna nauka śpiewu. W ramach zajęć zbiorowych odbywają się: umuzykalnienie, rytmika, zespoły instrumentalne, zespół fletów prostych. Działy nauczania w Ognisku są następujące: przedszkolny, podstawowy cykl 6-letni, podstawowy cykl 4-letni, umuzykalniający, ponadpodstawowy oraz dla dorosłych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj