Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

60 tirów stanęło na moście w Mszanie. Przeprowadzono testy obciążeniowe [FOTO + WIDEO]

Facebook Twitter

Most w Mszanie obciążono masą wynoszącą 2490 ton! Do tego celu na obiekt wjechało aż 60 samochodów ciężarowych, każdy o masie 41,5 tony. To część prób obciążeniowych, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy most w Mszanie się nie zawali.

Przeprowadzane próby obciążeniowe są rutynowymi działaniami Wykonawcy, weryfikującymi wykonane już prace. Polegają na pomiarze przemieszczeń pionowych i poziomych elementów konstrukcyjnych mostów autostradowego (MA 532) i drogowego (MA 532.1). Pomiary są prowadzone podczas wprowadzenia na obiekt obciążenia w kilku różnych kombinacjach.

W zależności od kombinacji obciążenia, na most wjeżdża określona liczba pojazdów ciężarowych, a każdy o masie 41,5 tony. Przy maksymalnym obciążeniu na most autostradowy wjechało aż 60 pojazdów ciężarowych, a więc o łącznej masie własnej wynoszącej aż 2490 ton .

Końcowe, próbne obciążenie obiektu, zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego, zostanie przeprowadzone pod koniec realizacji kontraktu, po ułożeniu nawierzchni bitumicznej oraz pełnym wyposażeniu obiektu we wszystkie elementy infrastruktury drogowej.

Niezwłocznie po zakończeniu robót na trasie zasadniczej autostrady wraz z węzłem Mszana, Zamawiający złoży wniosek do ŚWINB o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie odcinka autostrady A-1 od Świerklan do węzła Mszana. Przewidywany termin dopuszczenia do ruchu całego odcinka autostrady A-1 Świerklany–Gorzyczki to I połowa 2014 r.

Wdrożenie Programu Naprawczego było konsekwencją awarii na obiekcie mostowym MA 532, spowodowanych błędami wykonawczymi i nie dotrzymywaniem rygorów technologicznych przez poprzedniego Wykonawcę obiektu firmę Alpine Bau.

W ramach naprawy mostu zostały wykonane m.in.: montaż systemu kabli sprężających, wspartych na dewiatorach – stalowych elementach kierunkujących ich trasę, betonowanie brakujących części mostu, wykonanie żeber usztywniających wewnątrz skrzynki mostu, korekta lin podtrzymujących most, montaż dylatacji, a także robocze obciążenie próbne obiektu. (źródło: sddkia.gov.pl)

Kiedy otwarcie mostu w Mszanie?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023