Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

650 wodzisławian czeka na dofinansowanie na wymianę pieca. Kiedy dostaną pieniądze?

Facebook Twitter

Ponad 650 mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, którzy złożyli w ubiegłym roku wnioski na dofinansowanie do wymiany pieców, cały czas czeka na decyzję Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. Wodzisławianie pytają nas, kiedy zostanie podpisana z nimi umowa.

Arkadiusz Żabka pytał porannego gościa Radia 90 Mieczysława Kiecę, dlaczego mieszkańcy muszą tak długo czekać.

Wysłaliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o pożyczkę 4,5 mln złotych na ten cel, czekamy na opinie RIO

– tłumaczył prezydent:

Mieczysław Kieca: Żeby podpisywać umowy dotacyjne, musimy uzyskać zgodę Zarządu Funduszu, Rady Nadzorczej Funduszu i dopiero wtedy wystąpić po opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Te zgody otrzymaliśmy gdzieś 2 tygodnie temu, poszły pisma do Regionalnej Izby Obrachunkowej, zaraz jak dostaniemy zgodę na przyjęcie pożyczki i unieruchomienie tej dotacji, będziemy podpisywać.

Radio 90: Zaraz to znaczy?

Mieczysław Kieca: Czekam już tylko na opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, pracownicy urzędu mają przygotowane umowy, są gotowi. Nie możemy ich podpisywać, bo gdyby była sytuacja taka, że pożyczki nie otrzymamy, nie będzie zgody, to musielibyśmy wyłożyć te środki z budżetu miasta, a tych środków po prostu nie mamy.

Samorządowcy spodziewają się także dużej ilości wniosków osób, które w tym roku zdecydowały się na wymianę pieców. Miasto zakłada, że będą pieniądze na wsparcie 450 mieszkańców. Pozostała jeszcze grupa mieszkańców, która do tej pory nie wymieniła kotłów:

Mieczysław Kieca: Zakładam, że ten rok jest rokiem największej ilości wymian.

Radio 90: Ma pan wiedzę ile pieców trzeba jeszcze wymienić w mieście?

Mieczysław Kieca: Do końca nie mamy tej informacji, próbowaliśmy prowadzić taką analizę zbierając różne dane podatkowe, szczególnie od mieszkańców mających domy indywidualne, bo tam te wymiany są najważniejsze, chociaż zdarzają się też w innych budynkach wielorodzinnych. Wpłynęło nam z tych dobrowolnych ankiet tyle, które mówiły o tym, że około 60% pieców jest do wymiany, zakładamy, że to jest poziom około 2500-3000.

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj