Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

73. rocznica Marszu Śmierci, dziś (18.01.) początek obchodów w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

To msza w intencji poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich. W niedzielę (21.01.) zaś do Wodzisławia dotrze Jan Stolarz, który co roku pokonuje trasę z Oświęcimia przypominając wydarzenia z 1945 roku.

Przypomnijmy: z obozu KL Auschwitz w 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. 22 stycznia 19 45 roku kolumny dotarły do Wodzisławia Śląskiego, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

W czwartek, 18 stycznia, miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą świętą w intencji mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie delegacje złożą kwiaty przy zbiorowym grobie 43 więźniów KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 roku przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Z kolei z myślą o młodzieży szkolnej w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Kinderlager Pogrzebin” (reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski) z udziałem reżysera.

21 stycznia, w niedzielne popołudnie, Jan Stolarz z piechurami zakończy symboliczny przemarsz z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, składając kwiaty i zapalając znicze przy tablicy upamiętniającej marsz na dworcu PKP. Towarzyszyć im będzie prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Wydarzenie dla miasta Wodzisławia Śląskiego organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj