Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

#8 Kalendarz adwentowy Radia 90

Facebook Twitter

To już ósmy dzień grudnia! Ciekawe co dziś znajdziemy w naszym kalendarzu!

#8 -Gwiazda betlejemska w domu – kwiat umilający święta

Gwiazda betlejemska to odmiana wilczomlecza nadobnego, czyli poinsecji. Naturalnie rośnie jako krzew, pochodzi z Meksyku i Gwatemali, osiąga do 3 metrów wysokości. W latach XX została przywieziona do Europy, gdzie została rośliną ozdobną. Jest najczęściej kupowanym kwiatem na święta.

fot.pixabay/sandid

1.Gdzie kupić

Poinsecję lepiej kupić w kwiaciarni. Nie poszukujmy jej na targowiskach i w miejscach otwartych, ponieważ istnieje możliwość, że roślina mogła się nadmiernie przemrozić.

2.Ochrona przed mrozem

Podczas transportu do domu, kwiat powinien być owinięty papierem. Unikajmy wystawiania jej na bardzo duże mrozy. Kiedy przyniesiemy roślinę do domu, zostawmy ją na jakiś czas w okryciu, a by miała ona możliwość przyzwyczajenia się do zmiany temperatury.

3.Gdzie postawić roślinę

Najlepiej, kiedy postawimy ją na parapecie, bądź w miejscu gdzie dociera jak najwięcej naturalnego światła.

4. Temperatura

Aby poinsecja kwitła jak najdłużej, trzymajmy ją jak najdalej od kaloryfera. Idealna temperatura to 18-22 stopnie Celsjusza. Kwiat powinien być chroniony przed przeciągami i zimnymi podmuchami powietrza.

5. Podlewanie

Podłoże w doniczce nie może przeschnąć, ponieważ może to doprowadzić do utraty liści przed naszą roślinę. Możemy sprawdzać wilgotność podłoża palcem. Uważajmy aby nie było ono zbyt mokre. Najlepiej kiedy ziemia będzie lekko wilgotna.

6. Nawożenie

Zimą postawmy na specjalny zimowy nawóz, ponieważ zamiera on mało azotu. Dzięki jego zastosowaniu roślina zachowa dłużej intensywny kolor swoich kwiatów. Latem możemy ją nawozić nawozem uniwersalnym.

7. Choroby

Roślina może zostać zaatakowana przez mszyce, wełnowce bądź tarczniki. Wówczas należy postawić na specjalny preparat o systemicznym działaniu (czyli wnikający do tkanek roślinnych).

8. Co po kwitnieniu?

Kiedy poinsecja przekwitnie, skróćmy pędy kwiatostanowe do kilkunastu centymetrów. Po jakimś czasie powinny pojawić się nowe pędy. Wiosną – musimy ją regularnie podlewać i nawozić.

9. Pielęgnacja latem/jesienią

Latem roślinę możemy wystawić na balkon, bądź w lekko zacienione miejsce na tarasie.  Będzie ona nadal zielona. Wymaga również podlewania i nawożenia. W okresie jesiennym, kwiat zabierzmy do domu.

10.Powtórne kwitnienie

Jesień to czas, gdy kwiat przygotuje się do wytworzenia kwiatostanów. Wówczas należy ją trzymać w miejscu gdzie światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin. Jesienią gwiazdę można więc ustawić za grubą zasłonką, która odzieli ja od światła lamp.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024