Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

8 pielęgniarek złożyło wypowiedzenia w szpitalu w Rybniku. Czy po zmianach wynagrodzeń zaczną odchodzić kolejne?

Facebook Twitter

5 pielęgniarek z oddziału intensywnej terapii oraz 3 z oddziału anestezjologii złożyło wypowiedzenia z pracy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. To efekt niekorzystnych zmian w wynagrodzeniach, jakie mają na nie czekać od lipca tego roku. Panie mają mieć wynagrodzenie nie wyższe niż 7300 złotych brutto, inne gorsze zaszeregowanie, mają być też pozbawione 800 złotowego dodatku.

O sprawie mówi Wiesława Frankowska przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii:

Wiesława Frankowska: Ich decyzja. To jest skutek wypowiedzenia wynagrodzenia zasadniczego i wypowiedzenia dodatku tego, które panie otrzymują w ramach pracy z pacjentem chemofiltracji. My mamy deficyt pielęgniarek anestezjologicznych. Nie jesteśmy w stanie czasami sklecić grafiku, mówiąc wprost. Natomiast odejście ośmiu osób to jest przepaść. To jest dramat. Naprawdę, fajnie, będziemy zatrudniać osoby z zewnątrz, będą przychodzić pielęgniarki kontraktowe, po studiach będą panie przychodzić. Tylko tu jest problem taki, żeby pracować na tych oddziałach, to trzeba mieć doświadczenie i adaptację zawodową, więc to jest taki malutki problem, którego nie dostrzega dyrekcja, niestety.

Od kilku miesięcy szpitale w całej Polsce mają problem z wypłatą podwyżki jaką zaserwował rząd w lipcu ubiegłego roku. W przypadku rybnickiego szpitala, miesięcznie to koszt 1 mln 800 tysięcy złotych. Dlatego też dyrekcja placówki w Rybniku w poszukiwaniu oszczędności zamierza zmienić warunki płacy dla 400 osób. Tymczasem Piotr Rajman przewodniczący zakładowej Solidarności przypomina, że w lipcu ubiegłego roku szpital wprowadził ustawowe podwyżki i dziś ich zabieranie ma prawo się nie podobać pracownikom:

Piotr Rajman: To są wszystkie grupy zawodowe – od lekarzy po sprzątające. Tam się po prostu chce zmienić. Panie dyrektorze, pan te mleko rozlał, bo pan dał. Tak? Najpierw dał, a teraz chce zabrać. To argumentem dla pana dyrektora jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapewniał, że pieniędzy starczy. To przepraszam bardzo, Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest od tego, żeby pilnować finansów szpitala, tylko dyrektor.

Związkowców niepokoją również plany by dyrekcja szpitala mogła przesuwać pielęgniarki na inne oddziały. Jarosław Madowicz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, odpiera zarzuty strony społecznej:

Jarosław Madowicz: Mamy 8 dziewczyn, które odchodzą. Mamy też sytuację taką, że są kolejne osoby, które gdzieś pytają nas o pracę. Warunkowały to np. właśnie tym wynagrodzeniem 7300 zł, które my utrzymujemy. Oczywiście jeśli brakuje personelu, zawsze się tego obawiam. Nie widzę osi skrajności, że ktoś, kto nie ma doświadczenia w jakimś zakresie,  jest to pielęgniarka z jakiegoś oddziału i nagle będziemy wymagać, żeby np. poszła do zabiegów endoskopowych, do których nie jest przeszkolona. Nie, takich rzeczy nie będziemy wymagać, ale np. pielęgniarka internistyczna na chirurgię czy chirurgiczna na endokrynologię. Zmiana tego zapisu ułatwiłaby po prostu tę fluktuację tego personelu.

Zdaniem dyrektora Madowicza wprowadzenie zmian jest konieczne:

Jarosław Madowicz: Szpital ma problemy finansowe. Były takie momenty, że poziom wynagrodzeń w naszym szpitalu to było ponad 94% naszego przychodu. Do końca lipca na pewno otrzymujemy 7300. Co będzie od 1 lipca? Będzie to uzależnione wszystko od tego, jak zachowa się płatnik, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli chodzi o zatrudniony personel, on się musi odnosić też do ilości łóżek, jaki jest procent wykonania kontraktu na danym oddziale. Zwróćmy uwagę my też musimy zobaczyć procent wykorzystania łóżek. Jeśli mamy oddział i na tym oddziale mamy 65-70% wykorzystania łóżek, to pytanie, czy my nie możemy np. o 5-10 łóżek zredukować na oddział.

 

Jak zakończy się spór pomiędzy związkami zawodowymi a dyrekcją szpitala ? Dziś nie wiemy. Wiadomo że aby zmiany mogły wejść w życie od 1 lipca, muszą zostać podpisane z trzymiesięcznym wyprzedzeniem czyli do 31 marca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024