Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

85 lat rybnickiej szkoły muzycznej!

Facebook Twitter

Duch Szafranków wciąż żywy w murach rybnickiej szkoły muzycznej, czerpią tam z tradycji, stale dostosowując się do zmieniających się czasów. Rozmawialiśmy z Romaną Kuczerą, dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.

Romana Kuczera podkreśla, że szkoła jest obecnie na kolejnym szczycie możliwości:

Trwamy jeśli chodzi o ilość uczniów, rozwija się szkoła jeśli chodzi o instrumenty, nowe specjalizacje, np. udało nam się w końcu otworzyć klasę perkusji. (…) W trudnych czasach dzisiaj, kiedy młodzież ma wiele pokus, ta determinacja musi być większa niż była kiedyś, kiedyś mogliśmy tak jak ja, kończyłam liceum, moją pasją była muzyka. Teraz dla młodych muzyka też jest pasją, ale również elektronika. Oni pracują podwójnie, w szkole ogólnokształcącej i w szkole muzycznej, do tego trzeba kilka godzin poćwiczyć i nauczyć się wszystkiego. Radzą sobie świetnie, zdają maturę, idą na studia. (…)

Dumą napawają informacje o sukcesach kolejnych absolwentów, a wśród nich m.in. saksofonisty i kompozytora jazzowego Kuby Więcka, Pawła Kapuły – dyrygenta, czy Michaliny Porszke, która z sukcesem zaprezentowała się w telewizyjnym talent show:

Są takie badania, że rozwija się ten mózg lepiej i szybciej pod wpływem działań artystycznych. Te działania pobudzają wyobraźnię, pobudzają mózg do pracy innej niż ta codzienna związana z uczeniem. (…) Mamy wspaniałą młodzież (…), to są osoby wyjątkowe, gdzie nie ma w ogólnie żadnych problemów wychowawczych, to się wydaje niemożliwe na dzisiejsze czasy, ale nie ma. (…) To jest niesamowita wartość jeżeli chodzi o przyszłych dorosłych ludzi. (…)

Uczniowie i absolwenci rybnickiej szkoły muzycznej zaprezentują się w trakcie koncertu jubileuszowego, jaki zaplanowano jutro (21.11.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej:

Będzie to wielkie wydarzenie ze względu na obecność Piotra Palecznego, jednego z największych, o ile nie najważniejszego absolwenta szkoły muzycznej, oczywiście obok Henryka Mikołaja Góreckiego. Będzie grał koncert fortepianowy Paderewskiego, bo ten nasz jubileusz będzie wiązał się również ze 100-leciem odzyskania niepodległości i będzie tylko i wyłącznie muzyka polska. (…)

Na scenie także Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. Początek o godz. 17.00. Tego samego dnia w Rybniku odsłonięty ma zostać również pomnik braci Szafranków, założycieli rybnickiej placówki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj