Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: 9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej

Facebook Twitter

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na 9. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej. Fotografie wykonane przy pomocy aparatu typu camera obscura (bez użycia obiektywu) można oglądać do 31 grudnia w Galerii Smolna. Wstęp jest wolny.

Festiwalowe wystawy organizowane są równocześnie w niemal czterdziestu galeriach Górnego Śląska. W Galerii Smolna prezentowane są prace:

  • Ksawerego Wróbla (USA) – cykl „Solarigrafia uliczna”,
  • Pawła Tomczyka (Kielce) – cykl „Pogłosy”
  • Igora Stepanicha (Rosja) – cykl „Niekończąca się podróż”.

To łącznie kilkadziesiąt fotografii otworkowych.

Ksawery Wróbel

Urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej. Uzyskał tytuł inżyniera informatyki w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jest również absolwentem Politechniki Krakowskiej. Specjalizuje się w grafice komputerowej i multimediach, a od dwóch lat również w fotografii otworkowej, solarigrafii i historycznych procesach fotograficznych. Jego prace były wystawiane na kilku międzynarodowych wystawach zbiorowych i wyróżniane na Art Limited – platformie poświęconej sztuce nowoczesnej i współczesnej, prezentującej prace artystów z rożnych stron świata.

Paweł Tomczyk

Fotografuje świadomie od jedenastu lat, jednak fotografią otworkową zajął się dopiero dwa lata temu. Nie interesuje go obiektywne ukazywanie rzeczywistości, lecz jej skrajnie subiektywna interpretacja. Fotografie, które wykonuje to jego wersja rzeczywistości. To rzeczywistość oniryczna, z pograniczu snu i jawy. Cykl „Pogłosy” to oniryczne świadectwo żalu i lęków autora. Jego podróż w głąb siebie.

Igor Stepanich

Jest profesjonalnym muzykiem (absolwentem Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego), który, jak twierdzi, zawsze interesował się fotografią. W 2016 roku stworzył swoje pierwsze kamery otworkowe, a fotografowanie tą metodą stało się ważną częścią jego życia i jednym z podstawowych sposobów dialogowania ze światem. Brał udział w kilku międzynarodowych wystawach, m.in. w Rosji, Portugalii, Albanii i Polsce. Jest jednym ze współzałożycieli stowarzyszenia United Pinholers (SPin), w skład którego wchodzili fotografowie otworkowi z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021