Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

90% Polaków nie potrafi udzielić pierwszej pomocy!

Facebook Twitter

Tą smutną statystykę chce zmienić rydułtowskie Stowarzyszenie Moje Miasto, które rozpoczęło realizację kolejnego projektu. Zakłada ono przeszkolenie 60 mieszkańców Rydułtó z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Na potrzeby tej akcji rybnicki ośrodek badań społecznych SONDA przeprowadził ankietę w Rydułtowach. Wyniki nie są optymistyczne – mówi Janusz Piechoczek:

Większość ludzi, przynajmniej tu w Rydułtowach, przyznaje, że nie czują się przygotowani, by udzielać pierwszej pomocy, po drugie zdecydowanie chcieliby się tego nauczyć. Okazuje się, że system kształcenia w tym kierunku w zasadzie nie funkcjonuje jak powinien. Wiek ani płeć nie ma tu znaczenia. Przekrojowo jako społeczeństwo po prostu sobie z tym nie radzimy. Blisko 90% ankietowanych, także w badaniach ogólnopolskich deklaruje, że bałoby się albo nie wiedziałoby jak udzielać pierwszej pomocy. To niepokojące dane. Przede wszystkim to, co wyszło z tych badań, że nie wystarczy raz się przeszkolić, takie kursy trzeba powtarzać, bo ta wiedza się dezaktualizuje, to nie jest jak z jazdą na rowerze (…). Myślę, że taki projekt bardzo dobrze się wpisuje w taką lukę związaną z tym, że ludzie chcieliby nabyć taką wiedzę, boją się udzielać pierwszej pomocy w sytuacji kiedy to jest potrzebne, natomiast no nie otrzymują wsparcia merytorycznego, by czuć się kompetentnym do udzielenia pierwszej pomocy.

Wyniki badań potwierdzają mieszkańcy Rydułtów, z którymi rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Projekt „Aktywni ratują życie – nie bądź bierny” ma to zmienić – mówi z nadzieją Marek Wystyrk przewodniczący Stowarzyszenia Moje Miasto w Rydułtowach:

Partnerem akcji jest Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi z Rydultów, mówi Marcin Hoszycki wiceprezes klubu:

Zajęcia prowadzić będzie także ratownik medyczny Mariusz Cichoń:

Osobom, które chciałyby przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy polecamy artykuł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj