Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

A czy Ty dobrze dbasz o zęby i higienę jamy ustnej?

Facebook Twitter

Szczoteczka do zębów w kształcie zbliżonym do współczesnego została wynaleziona w Chinach dopiero w XV w. Masowo zaczęto produkować ją w Anglii, a patent na ten powszechny dziś przyrząd przyznano w Stanach Zjednoczonych.

fot.collusor/ pixabay.com

Pierwsza szczoteczka do zębów wykonana była z kości, w której w wywierconych otworach umieszczano niedźwiedzią sierść. Taką szczoteczkę, zawierającą syntetyczne włosie, wprowadzono do sprzedaży tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Sposoby na higienę jamy ustnej od tego czasu się zmieniły. Dziś oprócz pasty i szczoteczki mamy całą gamę produktów, które mają dać nam hollywoodzki uśmiech.

Najważniejsza jest jednak metoda – podkreśla stomatolog Agata Gawrychowska z kliniki Stomadental z Rybnika:

Najczęściej należy używać szczoteczek miękkich lub o średniej grubości włosia. Twarde stosować należy po zaleceniu przez stomatologa. Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne. Lepsza klasyczna czy elektryczna?

O zęby trzeba dbać gdy tylko się pojawią. Jak prowadzić higienę jamy ustnej niemowlaka w momencie kiedy pojawią mu się pierwsze zęby?

Prawidłowe szczotkowanie trwa około 2 minut – podkreśla stomatolog Agata Gawrychowska. Wrogiem wszystkich zębów jest próchnica, a u dzieci tzw. próchnica butelkowa:

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego do dentysty powinniśmy chodzić regularnie, co pół roku. Stomatolog Agata Gawrychowska z kliniki Stomadental tłumaczy co dają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym:

Stomatolodzy z kliniki w Rybniku prowadzą zajęcia profilaktyczne w szkołach i uczą dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej. Jedno z najczęściej zadawanych pytań to: Jak często powinniśmy myć zęby?

Czy powinniśmy stosować jakąś szczególną dietę aby zachować zdrowy uśmiech?

Czy pasy wybielające są bezpieczne?

I jeszcze jedno pytanie o zęby i uśmiech palacza. To grupa, która wymaga większych starań i działań wybielających- mówi stomatolog Agata Gawrychowska:

Dziękujemy za rozmowę a rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj