Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Abp Wiktor Skworc rezygnuje z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Facebook Twitter

Rezygnacja arcybiskupa katowickiego w związku ze śledztwem prowadzonym w Watykanie. Wiktor Skworc nie będzie już członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także przewodniczącym komisji do spraw duszpasterstwa.

fot. www.archidiecezjakatowicka.pl

Decyzja ma związek z watykańskim postępowaniem w sprawie zaniechań w sprawach molestowania małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji tarnowskiej. Do tych czynów miało dochodzić w czasie, kiedy biskupem tarnowskim był obecny metropolita katowicki:

ks. Tomasz Wojtal: W nawiązaniu do opublikowanego komunikatu archidiecezji krakowskiej arcybiskup Wiktor Skworc skierował specjalne słowo, które zostało opublikowane na stronie archidiecezji katowickiej, w którym poinformował, że z pokorą przyjmuje wyniki dochodzenia stolicy apostolskiej, jednocześnie zwrócił się do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. Zobowiązał się wesprzeć finansowo z prywatnych środków wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego, a także poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

-poinformował rzecznik archidiecezji katowickiej. Arcybiskup Wiktor Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego. Jaka ma być więc rola arcybiskupa koadiutora?

ks. Tomasz Wojtal: Arcybiskupa koadiutor podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to aby pomagać i wspierać biskupa diecezjalnego w zarządzaniu diecezją. Jego funkcja różni się tym, że posiada on prawo sukcesji, czyli następstwa.

Dochodzenie Stolicy Apostolskiej było prowadzone na wniosek metropolity katowickiego. Równocześnie w oświadczeniu arcybiskupa Wiktora Skworca czytamy, że:

W ciągu niespełna 10-ciu już lat posługi w archidiecezji katowickiej uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny – przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj