Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Adam Fudali: Uważam, że trzecia galeria handlowa w mieście to przesada!

Facebook Twitter

W Rybniku powstanie nowy market z branży budowlanej. Inwestora skusiły tereny przy Obwiedni Północnej. Kasę miasta zasili ponad 6 milionów złotych. Co jednak z pozostałymi miejscami, które miasto próbuje sprzedać?

Cała rozmowa z Adamem Fudalim do przesłuchania, poniżej fragmenty rozmowy:

Radio 90: Udało się sprzedać teren przy Obwiedni Północnej:

Tak, szykuje nam się centrum handlowe. Mamy Carrefour, jest Castorama i w tej chwili kolejny market z branży budowlanej, z artykułami do wyposażenia wnętrz (Merkury Market – przyp.red.). Dobrze, że to jest sprzedane, że to kupił polski inwestor. Jego zadaniem będzie wybudowanie dodatkowego odcinka drogi zbiorczej (…). Do kasy miasta wpadnie kwota 6,3 miliona złotych i oczywiście bez przerwy podatek od nieruchomości. (…)

Radio 90: Sprzedanie tego terenu oznacza, że inwestorzy znowu zaczynają zaglądać do Rybnika?

Tak, większe zainteresowanie jest terenami inwestycyjnymi, wszystkie te przy Elektrowni Rybnik, tam gdzie była strefa ekonomiczna, one wszystkie są już zagospodarowane. Według mojej wizji, strategii, wybudowanie drogi Pszczyna-Racibórz, odkryje ogromne tereny inwestycyjne w dzielnicy Kłokocin – od 25 do 40 ha, te inwestycje byłyby bardzo dobrze skomunikowane. (…)

Radio 90: Za kilka dni kolejne, już ósme przetargi na sprzedaż nieruchomości zabudowanych – to jest Hallera i 3 Maja. Ósmy przetarg, ceny obniżone o 3 miliony w jednym przypadku.

Ci, którzy mają te majątki nie spieszą się z tą sprzedażą, wystawiamy, dlatego, że procedury nas do tego zmuszają, gdybyśmy tego nie wystawiali, musielibyśmy robić kolejny operat szacunkowy. Chcemy po prostu oszczędzić na kosztach. Jeśli sprzedamy, to dobrze. Jeśli nie sprzedamy, to nie będzie wielkiej tragedii, bo to są tereny, które zawsze będą atrakcyjne. Zmieni się koniunktura, będzie zapotrzebowanie. Te tereny idealnie nadają się na galerię handlową, ale uważam, że trzecia galeria w naszym mieście to byłoby za dużo. (…) Inwestorów namawiam na zbudowanie hotelu, ponieważ uważam, że jest on potrzebny w naszym mieście. (…)

Radio 90: Dzisiaj w Rybniku konwent prezydentów miast śląskich. O czym będziecie rozmawiać?

My spotykamy się średnio co kwartał, dziś do Rybnika przyjeżdżają prezydenci Gliwic, Katowic, Zawiercia, Zabrza, Sosnowca i będziemy rozmawiać o edukacji, dopłatach do subwencji oświatowej – to ciągle jest problem dla samorządowców. W mieście mamy też problem związany z dopłatami do szkół niepublicznych, które idą z budżetu miasta. Po przeprowadzeniu pewnej kontroli uznaliśmy, że ta subwencja jest nienależna do pewnego rodzaju szkół, w tej sprawie podjęliśmy uchwałę, która została zaskarżona przez założycieli tych szkół. Sprawa znalazła się z Naczelnym Sądzie Administracyjnym – i o tym też będziemy rozmawiać.

Poranny gość w Radiu 90 w każdy wtorek i piątek, tuż po godzinie 8.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj