Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Adam Fudali w Radiu 90: Nie mamy wpływu na te inwestycje

Facebook Twitter

Między innymi o przedłużającej się w Rybniku wymianie sieci ciepłowniczej mówił o poranku w Radiu 90 Prezydent Rybnika Adam Fudali. Szczególnie uciążliwe są prace w okolicach szkół i przedszkoli, które miały zostać zakończone przed rozpoczęciem roku szkolnego. Tymczasem cały czas trwają.

Największym problemem jest odtworzenie dróg, to wina podwykonawcy – przyznał w rozmowie z nami Grzegorz Hubka z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Jastrzębia-Zdroju. O komentarz poprosiliśmy Adama Fudalego. Rozmawialiśmy także między innymi o otwarciu rybnickiego parku tematycznego.

Cała rozmowa z Prezydentem Fudalim do przesłuchania

Czytaj całość:

Radio 90: Porozmawiamy dzisiaj o inwestycji, jaką jest wymiana magistrali ciepłowniczej – inwestycja realizowana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Miasto rozkopane w wielu miejscach i firma przyznaje, że nie daje sobie rady z podwykonawcą. Jest problem.

A. Fudali: Wszyscy mamy dość tego, co się dzieje w mieście. Niestety, to nie jest firma, która jest przygotowana do tego typu inwestycji. To jest inwestycja rzędu ponad 20 milionów złotych. Firma przeważnie wykonywała kiedyś remonty, średniej wielkości remonty, a nagle tutaj bardzo duży front inwestycyjny i dochodzi do naprawdę trudnej sytuacji. Ja obserwuję to wszystko co się dzieje. Mój wpływ na to, co się dzieje w mieście, jeżeli chodzi o tą firmę, praktycznie jest żaden. Tyle tylko cieszymy się, że na pewno zmaleje ta niska emisja, bo inwestycja za ponad 20 milionów złotych, podłączenie wielu budynków do sieci ciepłowniczej – to efekty ekologiczne, pozytywne efekty, na pewno będą.

Radio 90: Mówi Pan, że ma praktycznie żaden wpływ na to, co się dzieje, ale z końcem wakacji miały zakończyć się prace wokół szkół, przedszkoli. Firmy obiecywały, że postarają się to zrobić jak najszybciej, tymczasem mamy połowę września. Czy miasto nie ma narzędzi, żeby ich zdopingować? Bo wiem, że odbywają się takie regularne spotkania w urzędzie.

A. Fudali: Oczywiście, mamy takie spotkania, tak zwana rada budowy, omawiamy te wszystkie sprawy, oczywiście wywieramy nacisk, by to wszystko było zrobione jak najszybciej. Firma składa deklaracje, że przyspieszy, a jest jak jest. Chociaż te terminy, które już teraz są podane, one rzeczywiście mówią o próbie zakończenia tej inwestycji. Proszę sobie wyobrazić, że chcieliśmy jeszcze jeden front rozpocząć na ulicy Kościelnej – to jest ta ulica od Muzeum do Starego Kościoła. I zrezygnowaliśmy ze względu właśnie na jakość prac, jaką prezentuje ta firma. Ja myślę, że w gospodarce rynkowej utrata takiego rynku, to dla firmy jest to jakiś dzwonek ostrzegawczy. Ale widocznie nic na nich nie działa, że nie poprawiają tej jakości pracy. Przykre to jest i przepraszam wszystkich mieszkańców, ale tutaj wina miasta jest naprawdę żadna.

Radio 90: Panie Prezydencie, tymczasem udaje się dotrzymać terminów oddawania obiektów – w ubigły piątek stadion lekkoatletyczny, w piątek – Park nad Nacyną – Festiwal Nauki.

A. Fudali: No, tak, z tego się bardzo cieszę, że te obiekty oddajemy w terminie, ale tak się dzieje być może dlatego – i tutaj mówię z przekąsem i trochę złośliwie, bo mamy w gronie polityków jednego bardzo zdolnego, który potrafi dodatkowe środki dla naszego miasta przyciągnąć i tutaj myślę o pośle Krząkale, który – jak się dowiedziałem – załatwił kwotę miliona złotych na dokończenie stadionu lekkoatletycznego, na park tematyczny, na deptak… No ze zdziwieniem i zdumieniem to wszystko przeczytałem, zapewniam państwa, że to nie jest prawda.

Radio 90: Czy ten obiekt, który za kilka dni będzie otwierany, on już będzie tętnił życiem? Bo tak nam się wydaje, że dopiero wiosną te nasadzenia zaczną kwitnąć, ten ogród i tak dalej…

A. Fudali: To jest ważny temat z tym parkiem tematycznym. Musimy go otworzyć jak najszybciej, ponieważ za każdym razem jak robimy tam nasadzenia, to się okazuje, że część tych roślin jest rozkradziona, zniszczona. To jest makabryczna sytuacja. Tam jest stale trzech pracowników, którzy przeprowadzają dozór na terenie całego tego parku. Jeszcze wzmacniamy tych pracowników strażą miejską. Kradną i rośliny, i elementy metalowe. I zwracam się tutaj do mieszkańców – proszę państwa, to nie jest donosicielstwo, jak widzicie coś takiego, to bardzo proszę o telefon na policję czy na straż miejską, ponieważ tam zostały wydane miliony złotych, nie możemy doprowadzić do tego, że to zostanie bardzo szybko zdewastowane.

Radio 90: Czy tamten obszar jest objęty monitoringiem?

A. Fudali: Na razie jest taki monitoring fizyczny, czyli w sumie trzech, pięciu strażników pilnuje tego całego terenu. Cały teren będzie również oświetlony, chociaż to boisko będzie oświetlane na konkretną wrzutkę pieniędzy. (…)

Radio 90: Na zakończenie, decyzja o przedłużeniu godzin otwarcia strefy śródmiejskiej od pierwszego października, rewolucja w wjeździe do centrum Rybnika. Jest, powiedzmy, kompromis ze strony miasta.

A. Fudali: Ta rewolucja musiała nastąpić. Nie możemy sobie pozwolić, żeby wjeżdżać do centrum miasta. Przeprowadziliśmy konsultacje, tych rozmów było kilka i w wyniku tych konsultacji doszliśmy do wniosku, że wydłużymy o dwie godziny ten czas, kiedy można wjeżdżać. Czyli można wjeżdżać od 6 rano do 11, myślę, że to jest wystarczająco dużo czasu, żeby zaopatrzyć swoją placówkę handlową w towar, trzeba sobie tak ustawić sprawy dostawy tego towaru z kurierami, żeby się w tym czasie zmieścili. (…) Będziemy obserwować, co się dzieje, ale nie przewiduję w tej chwili jakichkolwiek innych zmian, tego będziemy się twardo trzymać, zobaczymy, jak to będzie tak funkcjonować.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj