Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Adamczyk w Radiu 90: „Ten wariant jest nie do przyjęcia”. Będą wyburzenia domów?

Facebook Twitter

"Propozycja mieszkańców Jastrzębia-Zdroju o zmianie przebiegu linii energetycznych spowoduje wyburzenie 21 domów w Godowie i 10 w Mszanie" - mówi o poranku w Radio 90 wójt Godowa Mariusz Adamczyk.

Wyburzenia domów w Godowie i Mszanie?

Nowa linia Polskich Sieci Energetycznych od granicy z Czechami ma zasilić cały Śląsk w prąd. Gminy mają już od wielu lat wpisany jej przebieg do Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Tymczasem kilka dni temu pojawiła się propozycja mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, Ruptawy i Cisówki, którzy zaproponowali zmianę przebiegu sieci:

Mariusz Adamczyk: Żeby przerzucić ten przebieg całkowicie w innej lokalizacji, czyli innym mieszkańcom utrudnić życie na terenie Jastrzębia, ale przede wszystkim wrysowali nam przebieg tej linii proponowany równolegle w tej chwili do CPK przez gminę Mszanę i przez Gminę Godów. W tym wariancie u nas by było 21 wyburzeń, a w gminie Mszana 10 wyburzeń domów, które w ogóle nie były ujęte. I to jest nowa informacja, którą żeśmy w zasadzie się wczoraj dowiedzieli.

W tej sprawie wójt Mariusz Adamczyk kontaktował się z Polskimi Sieciami Energetycznymi. Jak mówił, jest zapewnienie, że ten wariant jest nie do przyjęcia:

Mariusz Adamczyk: Jest w tej chwili stanowisko oficjalne Polskiej Sieci Elektroenergetycznej, że zaproponowany wariant przez miasto Jastrzębie i mieszkańców Jastrzębia jest nie do zrealizowania z uwagi na znaczną ilość wyburzeń, bo cztery razy więcej wyburzeń w tym wariancie będzie domów. Ja wiem, że to byłyby domy zaoszczędzone w Ruptawie, no ale całe zło znowu by było przełożone na Gminę Godów i na gminę Mszanę. Zdecydowanie się z tym nie zgadzamy. Mam potwierdzenie z Polskiej Sieci Elektroenergetycznej, że ten wariant jest nie do przyjęcia z uwagi na szkody społeczne oraz szkody górnicze, które występują.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z wójtem Mariuszem Adamczykiem do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024