Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Adamczyk w Radiu 90: W ubiegłym roku gmina Godów na wymianę pieców przeznaczyła 1 milion 850 tysięcy złotych

Facebook Twitter

W ubiegłym roku gmina Godów na wymianę pieców przeznaczyła 1 milion 850 tysięcy złotych, z programu Czyste Powietrze złożono wnioski na kwotę 7 milionów złotych. Szacujemy, że do wymiany w gminie jest jeszcze 500 a może nawet 800 pieców - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 wójt Godowa, Mariusz Adamczyk.

W gminie liczącej ponad 14 tysięcy mieszkańców jest około 3,5 tysiąca budynków.  W ubiegłym roku złożono rekordową ilość wniosków i wymieniono rekordową ilość pieców:

Mariusz Adamczyk: Z samego programu ograniczenia emisji, czyli z naszego programu gminnego, gdzie na ten cel wydaliśmy ponad 1 milion 850 tysięcy złotych, o ile dobrze pamiętam zgłosiło się 520 osób a zdążyło wymienić 500, natomiast w gminie 675 wniosków zostało złożonych w 2021 z programu ”Czyste Powietrze” na kwotę prawie 7 milionów złotych.

Radio 90: Ile pieców trzeba jeszcze wymienić?

Mariusz Adamczyk: Tych danych na razie nie mamy, obowiązek mieszkańcy mają do końca czerwca zgłosić się do tej ogólnopolskiej ewidencji ale szacujemy, że może około 800 lub 500 pieców będzie do wymiany.

Program Ograniczania Niskiej Emisji w gminie Godów na ten rok zakłada wymianę 130 starych, nie ekologicznych źródeł ciepła. Zabezpieczono na ten cel 520 tysięcy złotych. Planowana jest instalacja 110 kotłów gazowych, 10 kotłów na pellet i 10 pomp ciepła. Zainteresowanie jest spore

– mówił poranny gość Radia 90:

Mariusz Adamczyk: Zostało nam jeszcze 23 miejsca na piece gazowe i mamy w tej chwili ogłoszony nabór ciągły, czyli jeżeli mieszkaniec teraz się do as zgłosi, to oczywiście zostanie zapisany na listę i będzie mógł skorzystać z dotacji gminnej, plus oczywiście mamy zatrudnionego pracownika do ”Czystego Powietrza”, dlatego ten wynik jest duży ponieważ bardzo dużo osób korzysta z tego programu, a może wypełnić wniosek na terenie gminy w urzędzie i po zrobieniu całej procedury wymiany pomagamy w rozliczeni tych wniosków.

Równoległe trwają kontrole kotłowni w budynkach. Od początku roku przeprowadzono ich jednak tylko 12:

Radio 90: Tylko 12 kontroli, dlaczego tak mało?

Mariusz Adamczyk: Na razie robimy kontrole wyrywkowo, musimy wziąć pod uwagę, że mamy mało pracowników, my nie posiadamy swojej Straży Miejskiej, w związku z czym kontrolne wykonują na podstawie pełnomocnictw i upoważnień moi pracownicy. 12 kontroli, 5 było spowodowanych obniżeniem jakości powietrza i jesteśmy zobligowani do nich, wykonujemy w tej chwili kontrole na zasadzie zgłoszeń, czyli mieszkańcy przysyłają nam zdjęcie z adresem i wtedy jest wysyłana kontrola.

 

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z wójtem Godowa Mariuszem Adamczykiem do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 marca 2023