Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Adrenalina i emocje! Już jutro rusza Rajd Śląska [WIDEO]

Facebook Twitter

Ponad setka samochodów rajdowych – od współczesnych po historyczne, widowiskowe ściganie w centrum Katowic, pod Stadionem Śląskim, do tego wyścig przez Wyry, Bestwinę, Chybie i Jastrzębie-Zdrój. Tak w dużym skrócie będzie wyglądał tegoroczny Rajd Śląska.

fot. slaskie.pl

Ta najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie odbywająca się pod patronatem marszałka Jakuba Chełstowskiego odbędzie się 10-11 września.

Tak, jak w poprzednich latach w Rajdzie Śląska wezmą udział uczestnicy trzech rajdowych cykli: ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć warte nawet milion złotych najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w Polsce. Frajdą dla widzów będą także samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy… Trabant 601.

Rajd Śląska to bardzo atrakcyjne wydarzenie sportowe, prestiżowe dla zawodników i niezwykle widowiskowe dla kibiców. Możemy oglądać najlepsze ekipy z mocną międzynarodową obsadą. To impreza, która mocno zapisała się w kalendarzu sportowym, mamy piątą edycję, czyli świętujemy jej mały jubileusz. Dosłownie, iście w rajdowym tempie zyskała sobie wielu sympatyków. Przyciąga wielbicieli tej dyscypliny sportu z całej Polski, co jest o tyle ważne, że znów będą mogli zobaczyć ją kibice. Mam nadzieję, że podczas zbliżającej się edycji rajdu, to właśnie u nas zostanie ustanowione mistrzostwo Polski. Każda kolejny rajd była świetnym widowiskiem i nie mam wątpliwości, że w tym roku poziom wyścigu będzie równie wysoki. Duąą atrakcję będą mieli widzowie, bowiem jeden z odcinków specjalnych zostanie zlokalizowany w centrum Katowic. Oczywiście integralną bazą wyścigu jest Stadion Śląski. Będziemy nadal organizować tego typu przedsięwzięcia i promować w ten sposób Województwo Śląskie. W tym roku obchodzimy setną rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego. Podobnie jak w poprzednich latach zawody upamiętnią bohaterów tamtych czasów. Myślę, że każdy sposób złożenia hołdu ludziom, dzięki którym Śląsk wrócił do macierzy jest odpowiedni. Już dziś zapraszam na kolejny, fantastyczny, pełny emocji Rajd Śląska

– mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Bazą rajdu będzie Stadion Śląski, gdzie zlokalizowany zostanie park serwisowy. Przed stadionem zaplanowano także zakończenie zawodów – ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska.

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic – na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie w piątek, 10 września o godz. 18 odbędzie się ceremonia startu, a kibice będą mogli spotkać się z zawodnikami i zobaczyć wszystkie rajdówki z bliska.

O godz. 20 pod Stadionem Śląskim ruszy ściganie w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli pierwszy z dziewięciu odcinków specjalnych Rajdu Śląska. Kibice będą mogli zobaczyć widowiskowe przejazdy rajdowych załóg na trasie wytyczonej na błoniach stadionu (od strony AKS). Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców to tylko część wieczornego spektaklu.

Na sobotę, 11 września organizatorzy przygotowali osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować rajdowi kierowcy i piloci. Najpierw (start o godz. 8:00) rajdowcy pojawią się na trasie w miejscowości Wyry (powiat mikołowski), a następnie w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 9:00, powiat bielski), Chybiu (od 9:55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10:55). Po przejeździe tych oesów rajdowa kawalkada wróci na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 12:37). Drugą część sobotniego etapu Rajdu Śląska otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym zawodnicy pojadą na południe województwa, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14:50), Chybiu (od godz. 15:45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16:45).

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Odcinek specjalny Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim nosi nazwę Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich.

Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda ProfiAuto RSMP 2021

Piątek, 10 września  (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

• 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
• 18:00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
• 20:00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

• 8:00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
• 9:00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
• 9:55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
• 10:55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
• 12:37 – Serwis – 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
• 13:30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
• 14:50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
• 15:45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
• 16:45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
• 18:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj