Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aeroklub Rybnicki świętuje 50-lecie istnienia i snuje plany na przyszłość. „Marzy nam się nowy pas!”

Facebook Twitter

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego w tym roku świętuje jubileusz półwiecza istnienia. Dziś lokalne lotniska, takie jak to w Gotartowicach, zmieniają się. Marzeniem rybnickich lotników jest budowa betonowego pasa.

Taki, według wyliczeń, kosztowałby około 10 milionów złotych i jest szansa, że przy wsparciu Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego – powstanie. Prócz nowego pasa przydałaby się również nowa wyciągarka dla szybowców i nowa stacja paliw dla samolotów – wylicza prezes aeroklubu Ireneusz Wilgucki:

Ja sobie też uświadomiłem, że na tych wszystkich naszych lotniskach aeroklubowych jest deficyt paliwa lotniczego. I jeżeli chcielibyśmy takie paliwo sprzedawać klientowi zewnętrznemu, wówczas należy dokonać modernizacji zbiorników. Wymienić zbiornik, zabudować nowy dystrybutor. Zaproponowałem, by te nowe dystrybutory działały w systemie bezobsługowym, czyli przychodzi klient, nalewa sobie i płaci kartą płatniczą. Natomiast personel aeroklubowy prowadziłby techniczną obsługę: przyjmowałby paliwo, prowadził dozór techniczny.

Szacunkowy koszt budowy takiej instalacji to około 200 tysięcy złotych. To jednak na razie plany. Póki co udało się rozwiązać problem dzików, bo te zwierzęta od lat niszczyły płytę lotniska. Teraz wejścia na nią strzeże elektryczne ogrodzenie:

Połowa lotniska została parę lat temu zniszczona przez dziki. Te zwierzęta teraz już tu nie wchodzą, ponieważ odstrasza je elektroniczny pastuch. To jest inwestycja – 1600 metrów takiego elektrycznego ogrodzenia.

Pieniędzy w aeroklubie wystarcza tylko na bieżące remonty:

W naszych możliwościach finansowych jest utrzymanie obiektów. W tamtym roku wykonaliśmy remont nawierzchni dachu, czyli nowa papa jest położona na dachu dużego hangaru. Dokonujemy też bieżącej naprawy tych szkód, które wyrządziły dziki – czyli równamy lotnisko, kosimy je na bieżąco.

Dodajmy, ze na początku lutego Sąd Rejonowy w Gliwicach zatwierdził nowy statut rybnickiego aeroklubu. Od teraz ma on pełną samodzielność. Czy w roku jubileuszowym uda się zrealizować plany lotników czas pokaże.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022