Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Afrykańskie zabawki i graczki w muzeum w Żorach [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

W kalendarzu 1 czerwca, Dzień Dziecka. Na wyjątkową wystawę właśnie z tej okazji zaprasza Muzeum w Żorach. W salach wystawienniczych placówki od najbliższej niedzieli (04.06.) prezentowana będzie wystawa zatytułowana "Graczki, zabawki ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach". To przede wszystkim afrykańskie zabawki.

afrykańskie zabawki

Afrykańskie zabawki  na wystawie w Żorach

Afrykańskie zabawki można oglądać w żorskim muzeum fot. Jacek Struczyk

Zobaczyć będzie można na niej czym na co dzień bawią się dzieci w Afryce. Mówi adiunkt muzeum miejskiego w Żorach, kurator wystawy Marietta Kalinowska-Bujak.

Marietta Kalinowska-Bujak: Dzieci są dla nas zawsze bardzo ważnymi gośćmi. Cokolwiek robimy, myślimy zawsze także o nich. Natomiast zabawki to jest niezwykle wdzięczny temat dla dzieci i dla dorosłych, bo specyfika zabawek, które będziemy prezentować na naszej kolekcji, myślę, że pobudzi nieco wspomnienia i na takie tory sentymentalne wprowadzi także rodziców. Kolekcja naszego muzeum to są zabawki głównie afrykańskie, wyróżniające się tym, że z jednej strony zachwycają swoją prostotą, a z drugiej kunsztem wykonania. Bo nie oszukujmy się, dzieci w Afryce rzadko widzą sklepy z zabawkami.

Marietta Kalinowska-Bujak

Afrykańskie przedmioty do zabawy wbrew pozorom są podobne do tych, jakimi bawili się nasi rodzice, czy dziadkowie.

Marietta Kalinowska-Bujak: To są zazwyczaj zabawki albo własnoręcznie wykonane, albo wykonane przez rodziców znajomych miejscowego kowala z materiałów pochodzących z recyklingu. To nie są zabawki, które znamy z naszego podwórka, z pokojów naszych dzieci. Natomiast to nie jest tak, że to jest zupełnie odległy, egzotyczny świat, jeżeli chodzi o zabawkę i zabawę. Bo tutaj właśnie nasuwają nam się wspomnienia z dzieciństwa, z czasów PRL-u, kiedy tych zabawek było dużo mniej. Dużo prostsze na pewno nie były tak interaktywne i gdzie zabawa w głównej mierze polegała na tym, że się spędzało czas wspólnie.

Afrykańskie zabawki można oglądać w żorskim muzeum fot. Jacek Struczyk

Jakie przedmioty będzie można zobaczyć na wystawie z żorskim muzeum?

Marietta Kalinowska-Bujak: Będą tam zarówno bardzo wdzięczne szmaciane lalki i zwierzęta afrykańskie, wykonane z niezwykle kolorowych ścinków materiału. Będą zrobione z puszek, z kapsli, z gliny, ulepione własnoręcznie przez dzieci. Także ten materiał jest niezwykle różnorodny. Z jednej strony naturalny, tak jak glina, drewno, sucha trawa. Z drugiej recykling, co też obrazuje problematykę dzisiejszego afrykańskiego świata zasypywania go śmieciami.

Afrykańskie zabawki można oglądać w żorskim muzeum fot. Jacek Struczyk

Na wystawie prezentowane będą także eksponaty, których w Polsce nie spotkamy.

Marietta Kalinowska-Bujak: Są tam też przedmioty, to jest niezwykle ciekawe, które my uznajemy jako zabawki, natomiast one niekoniecznie z perspektywy dzieci są zabawkami. To są przedmioty zrobione na wzór tego, co używają dorośli, więc na przykład mini maski zrobione z gumy to jest coś niezwykle oryginalnego, czego na naszym gruncie nie spotkamy. Niezwykle wdzięczny są te wykonane z kapsli, bo to są te, które się ruszają. Tam jest helikopter, którego śmigiełka się obracają, traktor, który porusza kółkami. Niezwykła pomysłowość i ten kunszt objawiają się w pełni przy tych zabawkach.

Otwarcie wystawy zaplanowano w niedzielę (04.06) o godzinie 15.00 organizatorzy zapraszają i zapewniają, że to popołudnie będzie pełne zabaw. A wystawa „Graczki, zabawki ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach” czynna będzie do końca grudnia.

Muzeum w Żorach zaprasza na ciekawą wystawę – prezentowane są afrykańskie zabawki

Jak wyglądają helikopter czy traktor z kapsli? Afrykańskie zabawki są wykonane z różnych przedmiotów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj