Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Agnieszka Skupień: ”Będziemy się odwoływać od decyzji RDOŚ”

Facebook Twitter

''Będziemy się odwoływać od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska'' - zapowiada Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta - odnosząc się do wydanej wczoraj decyzji środowiskową dla wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec” w Rybniku.

Do urzędu nie dotarły jeszcze żadne dokumenty w tej sprawie, ale już teraz miasto jednoznacznie sprzeciwia się udostępniania złóż i budowie kopalni:

Analizy które zleciliśmy specjalistom, które zlecali również mieszkańcy miasta, wskazują na ogromną skalę deformacji terenu, co przyniesie straty środowiskowe i gospodarcze. Nie chcemy przez kolejne lata dokładać zanieczyszczeń do powietrza, które w Rybniku i tak już jest nieznośne. Stąd od dłuższego czasu miasto razem z mieszkańcami jednoznacznie sprzeciwia się tej inwestycji. Odwoływaliśmy się do dotychczasowych posunięć Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zgłaszając szereg uwag. Na pewno też od decyzji wydanej aktualnie przez RDOŚ, będziemy się odwoływać do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Agnieszka Skupień

Decyzja jest niezrozumiała w kontekście deklaracji rządu o odchodzeniu od węgla i przedstawionemu ostatnio harmonogramowi zamykania kopalń

– dodaje Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu:

Zastanawiamy się jak to jest możliwe, że skoro z jednej strony podaje się kalendarium likwidacji takich zakładów górniczych, z drugiej strony dąży się do otwarcia nowych. Właściwie to taki moment, który trudno skomentować. Przypominam, że miasto jest w trakcie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, które mają za zadanie zablokować powstanie zakładu górniczego na terenie miasta. Uchwały Rady Miasta w tej sprawie uchylił wojewoda śląski. My jako miasto odwołaliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego składając skargę w tej sprawie.

Ciągle jeszcze nie ma wyznaczonego terminu rozprawy. Dodajmy, że na jasną deklarację ze strony samorządu czekali mieszkańcy protestujący w sprawie planowanej budowy kopalni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj