Agresywny mężczyzna z maczetą zatrzymany w Knurowie. Na szczęście nikomu nic się nie stało
Jak się okazało, w jednym z mieszkań późnym sobotnim wieczorem gdzie odbywało się głośne przyjęcie. To sprowokowało 55-letniego mężczyznę do wyjścia ze swojego mieszkania.

Szacowany czas czytania: 01:12
Trzymając maczetę, w ręku w sposób ekspresyjny gestykulował, zadając napotkanym osobom pytanie „o ewentualny problem”. Mężczyzna był nietrzeźwy, a wstępne badanie wykazało u niego ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki szybkiej reakcji mundurowych sytuacja została opanowana, a sprawca został pozbawiony niebezpiecznego narzędzia.
Zgodnie z prawem noszenie maczety może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo, jeśli zostanie użyta do ataku, lub zastraszania.
Użycie maczety w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu innych osób może skutkować odpowiedzialnością karną. Sprawca może zostać oskarżony o:
– groźby karalne (art. 190 kk)
– narażenie życia lub zdrowia innych osób (art. 160 kk)
– uszkodzenie ciała (art. 156 lub 157 kk)
– udział w bójce lub pobiciu (art. 158KK)
Kary za te przestępstwa mogą wynosić nawet do kilku lat pozbawienia wolności.
W tym przypadku znalazł zastosowanie art. 5a§1Kodeksu Wykroczeń, za który odpowie sprawca.
„Kto umyślnie, bez uzasadnionego powodu nosi w miejscu publicznym niebezpieczne narzędzie, mogące służyć do popełnienia przestępstwa, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny nie niższej niż 3000 złotych albo karze nagany”.
Podkreślamy, że noszenie niebezpiecznych narzędzi w przestrzeni publicznej może wzbudzić niepokój i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Lepiej unikać takich zachowań, aby nie narazić się na konsekwencje prawne.
Czytaj także:
- Akcja „Trzeźwość” – smutne statystyki policyjnych działań
- Policjant z Rybnika w czasie wolnym zatrzymał sklepową złodziejkę