Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akademia Aktywnego Seniora w Rydułtowach podsumowała 2020 rok. Jakie ma plany na kolejny? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Moje Miasto Rydułtowy podsumowało rok swojej działalności. Pomimo trudnego okresu związanego z pandemią koronawirusa udało im się wiele zorganizować. Dziś, tylko w ramach Klubu Aktywnego Seniora 60+ gromadzą wokół siebie ponad 220 uczestników, ale to nie jest jedyne pole ich działań. Pomysłów mają bardzo dużo, także na zbliżający się 2021 rok. Co już udało się zrobić i jakie mają plany na przyszłość?

Rozmawialiśmy z Markiem Wystyrkiem, prezesem stowarzyszenia Moje Miasto Rydułtowy.

Radio 90: Proszę o podsumowanie działań stowarzyszenia Moje Miasto Rydułtowy. Co udało się w tym roku zorganizować?

Marek Wystyrk: Myślę, że tak jak większość organizacji, które mają duże doświadczenie w realizacji różnych przedsięwzięć, tak i stowarzyszenie Moje Miasto Rydułtowy miało ambitne plany zrealizowania 6-7 różnych projektów. Natomiast wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ta sytuacja związana z pandemią koronawirusa tutaj jednak nam trochę pokrzyżowała plany, z tego względu musieliśmy zweryfikować nasze działania, ale pomimo to udało nam się w większej części je zrealizować, z czego oczywiście się cieszę. Ten okres nie służył zbytnio kontaktom międzyludzkim i zapewne miał wpływ na wiele więzi społecznych, te nasze działania mam nadzieję, choć trochę zniwelowały ten problem i mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się zrealizować nasze ambitne plany. Myślę, że takim kluczowym naszym projektem jest rydułtowska Akademia Aktywnego Seniora 60+. Ten projekt już od lat cieszy się wielkim powodzeniem wśród seniorów. W tym roku ze stu osób, które planowaliśmy pierwotnie, uzbierała nam się grupa ponad 217 osób. Praktycznie był spektrum różnych działań, że naprawdę mogły te osoby z wielu różnych ciekawych zajęć skorzystać. Wspomnę tutaj o zajęciach na basenie: aqua aerobiku, nauki pływania. Myślę, że równie ciekawe były wycieczki krajoznawcze, zorganizowaliśmy w tym roku aż trzy takie wypady. Każda wycieczka to około 100 osób biorących udział. Dosyć sprawnie nam to logistycznie poszło, ludzie byli zadowoleni. Warto też wspomnieć o tych stałych zajęciach świetlicowych, bo od 2016 roku prowadzimy klub seniora Sami Swoi na ulicy Obywatelskiej w Rydułtowach. W tym roku również dzięki środkom pozyskanym przez Urząd Miasta w Rydułtowach uruchomiliśmy także klub seniora W nim jest moc m.in. w rydułtowskim ośrodku sportu i rekreacji, ale też pojawił się nowy punkt, można powiedzieć nieplanowany wstępnie. Mam tu na myśli przede wszystkim oratorium świętego Józefa przy parafii św. Jerzego w Rydułtowach. Mamy teraz już trzy lokalizacje, trzy kluby. Ludziom chce się przychodzić do klubów, żeby porozmawiać z ludźmi, jakieś kontakty podtrzymywać czy też nawiązywać nowe. W tym roku również rozpoczęliśmy projekt związany z działalnością chórów Cecylia i Lira”. Niestety tutaj pandemia bardzo mocno nam pokrzyżowała plany. Próby chóru trudno przeprowadzić w wersji online. Był też problem z chórem Lira, który był związany ze zmianą lokalizacji i to też nie posłużyło się do przeprowadzenia tych prób, ale myślę, że to był taki początkowy krok. W przyszłym roku również planujemy dalszą działalność tych chórów, gdyż jest to bardzo ciekawy sposób na zagospodarowanie czasu wolnego i to nie tylko osób starszych.

Klub Aktywnego Seniora „Sami Swoi”, ul. Obywatelska 50/2

Radio 90: Seniorzy wspominali, że z powodu pandemii spotykali się w mniejszych grupach, ale jednak się spotykali, bo to jest dla nich ważne.

Marek Wystyrk: Tak, ja myślę, że sam fakt, że te trzy lokalizacje powstały i nigdy nie narzekamy na brak frekwencji, świadczy o tym, co oni sami często podkreślają, że spotkania są dla nich ważne. Kontakt międzyludzki jest bardzo istotny zwłaszcza w dobie takich sytuacji, jakie mieliśmy w tym roku, mam nadzieję, że to już się nie powtórzy, a jeżeli tak to w mniejszej skali- mam tu na myśli pandemię koronawiursa. Nawet osoby, które chorowały, podkreślały, że po przebytej chorobie bardzo im brakowało tego kontaktu z kolegami, z koleżankami z klubów seniora.

Radio 90: Stowarzyszenie Moje Miasto Rydułtowy też dba o higienę i pilnuje reżimu sanitarnego. Seniorzy mogą czuć się bezpiecznie w swoich klubach.

Marek Wystyrk: Oczywiście, realizując jakiekolwiek działania tak licznej grupy osób, byliśmy zobligowani do przestrzegania wszystkich obostrzeń sanitarnych w pomieszczeniach zamkniętych, np. w klubach seniora, ale i na otwartych przestrzeniach, gdzie organizowaliśmy np. pikniki, ogniska niedaleko Rydułtów. Staraliśmy się, żeby te obostrzenia były zachowane w pełnym wymiarze. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego przestrzegaliśmy na każdym kroku.

Klub Aktywnego Seniora w Rydułtowach, rozdanie paczek świątecznych

Radio 90: Seniorom przypadła do gustu Senioriada, w tym roku odbyła się pierwsza edycja tej imprezy, ale z tego, co mówią, oni chcą więcej, oni chcą kolejnych edycji.

Marek Wystyrk: Bardzo się z tego powodu cieszymy. W tym roku to była nowa inicjatywa, która się spotkała z bardzo dobrym odbiorem. W przyszłym roku mamy zamiar zorganizować kolejną edycję tej imprezy.

Radio 90: Co jeszcze udało się zrealizować w 2020 roku?

Marek Wystyrk: Warto też wspomnieć o działającej grupie Pikotki, która zajmuje się kultywowaniem tradycji śląskiej. Bardzo dobrze też się stało, że udało się w tym roku opublikować III edycję książki: Jo był ukradziony o tragedii górnośląskiej. Nie udało nam się zrealizować promocji książki w takiej wersji konwencjonalnej, czyli spotkania z czytelnikami. Zaproponowaliśmy promocję online i dzisiaj widzowie mogą tę promocję zobaczyć w internecie na naszej stronie czy też na naszym Facebooku i na platformie Vimeo, gdzie mają okazję zapoznać się, o czym tak naprawdę książka jest, mają okazję zapoznać się ze wszystkimi świadkami, którzy są jednocześnie bohaterami tej książki. Zachęcamy też do odbioru tej bezpłatnej publikacji. Odkąd się ta promocja zaczęła mam codziennie telefony z zapytaniem o odbiór książki, wysyłam też pocztą w różne miejsca Polski. To jest dla nas miłe i świadczy o tym, że robimy bardzo dobrą robotę. W przyszłym roku chcemy utrzymać status quo, jeżeli chodzi o naszą politykę senioralną, czyli utrzymać te lokalizacje, które w tym roku istniały i też te nowe, które powstały. Zaczęliśmy też współpracować z grupą Aktywni Rydułtowy. W tym roku ta grupa bardzo wspierała naszą Senioriadę, chcemy to kontynuować, ale też poszerzyć pole działań, gdyż zaplanowaliśmy projekt Akademia Aktywnego Rydułtowika 2021 i już dzisiaj serdecznie zapraszam do zapoznania się tymi zajęciami, bo naprawdę będziemy mogli zaoferować wiele. Myślę, że oprócz zajęć biegowych typu nordic walking, będzie okazja do skorzystania z aerobików, wycieczek rowerowych czy też krajoznawczych. Z takich nowych przedsięwzięć, jakie zaplanowaliśmy to zorganizowanie ogólnopolskiego turnieju tańca towarzyskiego w Rydułtowach. Będzie to nowość. Mam nadzieję, że to zapoczątkuje takie wydarzenie cykliczne, takie, które mogłoby przyciągnąć do naszego miasta ludzi spoza Rydułtów, bo to żeby mogli zobaczyć, że Rydułtowy to piękne miasto, w którym się dużo dzieje. Chcemy również zrealizować projekt związany z festiwalem organizacji pozarządowych, będzie to w trakcie Dni Rydułtów. Oferujemy przygotowanie czegoś na kształt wioski powstańczej. Przyszły rok jest rokiem III powstania śląskiego, wobec tego doszliśmy do wniosku wspólnie z teatrem Safo z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika, że możemy taką inicjatywę wspólnymi siłami zorganizować. Myślę, że to będzie bardzo ciekawe i urozmaici Dni Rydułtów. Ponadto w 2021 roku zamierzamy nadal promować publikację Jo był ukradziony”. Chcemy w przyszłym roku zorganizować wystawę związaną z tą książką. Mam też nadzieję, że wystartujemy w nowym programie rządowym, który ma ruszyć w przyszłym roku, mam tu na myśli Aktywni+, który będzie dedykowany aktywnym seniorom.

Klub Aktywnego Seniora w Rydułtowach, rozdanie paczek świątecznych

Radio 90: Akademia Aktywnego Rydułtowika będzie dedykowana wszystkim mieszkańcom?

Marek Wystyrk: Tak, Akademia Aktywnego Rydułtowika to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób poniżej 60. roku życia. Jednym z ciekawych pomysłów, jakie chcielibyśmy realizować, to przede wszystkim wykorzystanie siłowni na wolnym powietrzu. Dzięki temu uczestnicy podniosą przede wszystkim swoją odporność, co ma kolosalne znaczenie zwłaszcza teraz.

Radio 90: W tym roku na zakończenie Akademii Aktywnego Seniora na każdego uczestnika czekała miła niespodzianka. Proszę powiedzieć, co zorganizowaliście?

Marek Wystyrk: Mieliśmy w planie duże podsumowanie tego projektu w formie akademii, podczas której każdy senior byłby nagrodzony, miał być wspólny poczęstunek przedświąteczny, natomiast sytuacja się na tyle skomplikowała, że nie mogliśmy tego zrobić zwłaszcza na taką skalę, bo planowaliśmy spotkanie na około 250 osób, łącznie z zaproszonymi gośćmi. Wpadliśmy na pomysł, żeby dla każdego seniora przygotować paczki świąteczne i ministerstwo wyraziło zgodę na zmianę w naszym projekcie, co nas ucieszyło, ale i ucieszyło samych seniorów. Seniorom te paczki bardzo się podobały, stwierdzili, że to wypasione paczki (śmiech). Poczuli, że coś otrzymali, że ktoś o nich pamięta. Upominki otrzymało około 220 osób.

Radio 90: Na koniec złóżmy sobie życzenia.

Marek Wystyrk: Życzę słuchaczom, przede wszystkim dużo zdrowia i tego, żebyśmy już nie musieli mierzyć się z żadną pandemią. Życzenia składam także wszystkim mieszkańcom Rydułtów, aktywnym ludziom, którzy działają dla dobra naszej społeczności lokalnej i wszystkim grupom, z którymi współpracujemy.

Radio 90: Radio 90 przyłącza się do życzeń. Dziękuję za rozmowę.

Marek Wystyrk: Również dziękuję.

Jednym z uczestników Akademii Aktywnego Seniora jest Ryszard Morawski, 64-letni emeryt z Rydułtów.

Radio 90: W jakich działaniach Pan uczestniczył w tym roku w ramach Akademii Aktywnego Seniora?

Ryszard Morawski: Zapamiętałem przede wszystkim „Senioriadę”, to było bardzo ciekawe. Nasi emeryci też dużo pływają, zdobywają nagrody, medale. „Senioriada” bardzo się udała, było bardzo dużo uczestników i wszyscy byli zadowoleni.  Każdy dostał medal, a zwycięzcy otrzymali jeszcze piękne puchary. To było bardzo dobre, bo człowiek się ruszał, trzeba było też się do tego przygotować. Każdy uczestnik musiał coś pokazać. Było nas większość seniorów, było sześć grup i sześć konkurencji.

Radio 90: Założenie „Senioriady” było takie, że ma to być impreza międzypokoleniowa, to się udało?

Ryszard Morawski:  Tak, przyszło sporo młodzieży ze swoimi dziadkami, rodzicami oglądać też to wydarzenie. Młodzież z Rydułtów nam pomagała w organizacji tej imprezy. Chcielibyśmy, żeby „Senioriada” była kontynuowana. Te spotkania są nam bardzo potrzebne.  Teraz też wiem już po pierwszej edycji, jak się do tego wydarzenia przygotować. Miesiąc wcześniej będę musiał trochę pobiegać, poćwiczyć na skakance, poćwiczyć rzuty do celu itd. Dużo nam też pomogli organizatorzy, którzy prowadzili tę imprezę.

Klub Aktywnego Seniora w Rydułtowach, rozdanie paczek świątecznych

Radio 90: Oprócz „Senioriady” coś jeszcze Panu pozostanie w pamięci z tego 2020 roku?

Ryszard Morawski:  Jeździliśmy na wycieczki, byliśmy w Cieszynie, to była bardzo ciekawa wycieczka. Zwiedzaliśmy zabytki, miasto, zwiedziliśmy wzgórze zamkowe, muzeum.

Radio 90: Próbowaliście słynnych cieszyńskich kanapek?

Ryszard Morawski:  Tak, tak, przy rynku tam próbowaliśmy, bardzo smaczne były. Wędliny też jedliśmy dobre. Warto było tam pojechać.

Radio 90: Oprócz Cieszyna, byliście jeszcze w jakimś ciekawym miejscu?

Ryszard Morawski:  Byliśmy w Ustroniu, wjechaliśmy na Równicę, spacerowaliśmy. To też dużo daje dla naszego zdrowia. Chodziliśmy też na nordic walking.

Radio 90: W ramach Akademii Aktywnego Seniora spotykaliście się?

Ryszard Morawski:  W mniejszych grupach się spotykaliśmy, braliśmy udział w kursie komputerowym, spotykaliśmy się z naszymi „Pikotkami”. Czekamy aż to się skończy, ta pandemia, bo tu w akademii seniora jest nasz drugi dom, chcemy się spotykać i działać, mamy w planach grilla wybudować tu przy klubie „Sami Swoi”.

Klub Aktywnego Seniora w Rydułtowach, rozdanie paczek świątecznych

Radio 90: Czego możemy życzyć seniorom z Aktywnego Klubu Seniora?

Ryszard Morawski:  Przede wszystkim zdrowia, bo my wszystko mamy, niech ta pandemia już się skończy, bo my chcemy normalnie funkcjonować, nas ciągnie tutaj do tego miejsca, chcemy się spotykać i wspólnie działać.

Radio 90: W imieniu Radia 90 życzę wszystkim seniorom dużo zdrowia. Do zobaczenia w najbliższym czasie, dziękuję za rozmowę.

Ryszard Morawski:  Zdrowych i spokojnych świąt i szczęśliwego nowego roku. Ja również dziękuję Panu redaktorowi za rozmowę.

Kontakt

  • Stowarzyszenie Moje Miasto
  • ul. Bohaterów Warszawy 104 B
  • 44-280 Rydułtowy
  • tel. 501 275 095
  • e-mail: poczta@mojemiasto.net.pl

Czytaj więcej o Klubie Aktywnego Seniora w Rydułtowach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj