Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla Centralnym Akademickim Ośrodkiem Siatkarskim [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

"Przyszłość zaczyna się dzisiaj” - pod takim hasłem zorganizowano konferencję w Jastrzębiu-Zdroju. W jej trakcie ogłoszono powstanie w kraju Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich, których pierwszym elementem jest miejscowa Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla.

Podczas spotkania prezes Jastrzębskiego Węgla podpisał 11 umów o współpracy, wśród nich tą najważniejszą z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej:

Adam Gorol: Przełomem w tym wszystkim jest to, że jako pierwszy klub w Polsce, w siatkówce męskiej, jako centrum szkolenia, na poziomie struktury Polskiego Związku Piłki Siatkowej Akademia zostaje w jurysdykcji Jastrzębskiego Węgla jako jednostka organizacyjna, natomiast jeżeli chodzi o systemowe rozwiązania to jest pierwszy krok do scentralizowania tych działań. Krótko mówiąc chodzi o to, żeby wyznaczyć nowy trend. (…) Chodzi o scentralizowanie zasad, o wypracowanie modelu, który ma być motorem napędowym w szkoleniu dzieci i młodzieży.

Umowy o współpracy zawarto między innymi z trzema uczelniami wyższymi, Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademią Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej i Państwową Wyższą Szkołą w Raciborzu. Co dają Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla?

Adam Gorol: Przede wszystkim daje to Akademii Talentów prestiż, daje to inne możliwości w relacji z uczelniami wyższymi. Z racji tego, że Akademia Talentów jest w jurysdykcji struktury PZPS-u, mamy zupełnie inną wartość dla naszych partnerów. Daje nam to też możliwości rozwoju systemu, nie działamy już sami dla siebie, tylko jesteśmy brani pod uwagę na poziomie centralnym. Finalnie wierzę w to, że to da obszary do pozyskania nowych środków.

Z podpisania porozumienia zadowolony był prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, od lat prezes klubu z Kędzierzyna-Koźla:

Sebastian Świderski: Trochę Wam tego zazdroszczę, jako ten sąsiad zza miedzy. To jest piękna inicjatywa i piękny program, który śledzimy od zawsze, a wyniki mówią same za siebie. Te sukcesy, które są zdobywane na arenie naszej polskiej, ale też później zawodnicy, którzy trafiają do reprezentacji na arenę międzynarodową, tylko potwierdzają, że to jest dobry kierunek. Dla nas to jest doskonały projekt, żeby pokazać, że nie tylko szkolenie młodzieży i seniorskiej siatkówki, ale wtedy brakuje tego środka, żeby to połączyć. Ja mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się stworzyć coś na wzór Ligi Akademickiej, że powstanie kilka ośrodków, które będą mogły rywalizować, a przede wszystkim rozwijać tych młodych zawodników.

Czy według prezesa Świderskiego, powstanie Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich to rewolucja w polskiej siatkówce?

Sebastian Świderski: Ja bym nie mówił o rewolucji, ja uciekam od tego słowa, dla mnie to jest ewolucja i kolejny krok do tego, aby iść w świadome szkolenie i szkolenie z jakością. Jak największa piramida, z dużą podstawą to jest jedno, natomiast gdzieś tam później u góry musi pójść jakość, żeby ta nauka dawała wymierne skutki w postaci coraz większej ilości zawodników, którzy będą napływać do Plus Ligi, do Tauron Ligi, do Tauron I Ligi i oczywiście do reprezentacji.

Prezes Świderski zapowiedział, że wkrótce do Centralnych Ośrodków Akademickich dołączą jeszcze 2-3 inne ośrodki szkolące młodych siatkarzy w kraju. Przypomnijmy, że w przyszłym roku siatkarska kuźnia Jastrzębskiego Węgla będzie obchodzić swoje 10-lecie istnienia. W tym czasie młodzież z Akademii Talentów wywalczyła w rozgrywkach na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym blisko 60 medali.

Zobacz wideo:

Zobacz zdjęcia (fot. jastrzebskiwegiel.pl):

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022