Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja w kopalni Borynia- Zofiówka: Już 4 ofiary sobotniego wstrząsu [WIDEO]

Facebook Twitter

Trwa akcja ratunkowa w jastrzębskiej kopalni. W sobotę (23.04.) o godzinie  3.40 doszło do wstrząsu w przodku D4a na poziomie 900. Wstrząs połączony był z intensywnym wypływem metanu. Na powierzchnię bezpiecznie wydostało się 42 górników, z 10 utracono kontakt. W czasie akcji ratowniczej po południu udało się dotrzeć do 4 pracowników. Tego popołudnia potwierdzono, że wszyscy nie żyją.

W nocy z soboty na niedzielę do bazy przewieziono pierwszego z czwórki znalezionych, przed południem drugiego, obaj nie żyli. Dziś (24.04.) po godzinie 15.00 lekarz stwierdził zgon dwóch kolejnych górników odnalezionych w chodniku D4a. Tragiczny bilans wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni wzrósł do czterech osób.

Ratownicy w dalszym ciągu poszukują sześciu górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie. Warunki w zagrożonym rejonie są trudne. Wysokie stężenia metanu, wysoka temperatura skutecznie spowalniają akcję ratowniczą. Ratownicy w aparatach tlenowych pracują nad odtworzeniem odrębnej wentylacji, dzięki której atmosfera w wyrobisku pozwoli na intensywniejsze poszukiwania górników.

– podało biuro prasowe JSW. Do czoła przodka pozostało ratownikom ok. 200 metrów.

Niedziela (24.04.) jest dniem żałoby ogłoszonym przez wojewodę śląskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024